Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Vzácnosť ružových diamantov rastie

Investície 13.07.2017 | 14:49 0 Komentárov

Ceny najkvalitnejších ružových diamantov podľa agentúry Reuters vykazujú od roku 2005 priemerný rast o 14%. Austrálska baňa Agryle, ktorá produkuje cez 90 percent všetkých ružových diamantov, má byť kvôli klesajúcej vyťaženosti uzatvorený už v roku 2021. Podľa Fancy Color Diamond Indexu najväčší rast posledný rok zaznamenali modré diamanty. Za tohtoročný prvý štvrťrok sa zhodnotili o 1,9% a medziročne o 5,7%.

O investičné klenoty s farebnými diamantmi je nebývalý záujem. Hlavným dôvodom je dlhodobý rast cien. Na popularite majú podiel aj čoraz častejšie správy o dražbách, počas ktorých zmenili majiteľa najhodnotnejšie klenoty v tejto kategórii.

Za uplynulý rok sa najviac zvýšila cena modrých diamantov. V dlhodobom horizonte sa však veľmi dobre darí všetkým žiadanejším farbám. Podľa Fancy Color Diamond Indexu počas uplynulých 8 rokov cena modrých vzrástla o 70%, žlté sa zhodnotili o 90% a ružové dokonca o 180%. „Súčasný dopyt po ružových diamantoch výrazne prevyšuje ponuku. Väčšina týchto extrémne vzácnych kameňov býva rezervovaná ešte pred vyťažením.

Získanie ružových diamantov je pre klenotníkov veľmi ťažké a vyžaduje veľmi dobré kontakty po celom svete. ALO diamonds do investičných šperkov zasadzuje žlté, modré, zelené a ružové diamanty,“ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, ktorý obchoduje s diamantmi na svetových burzách už viac než 20 rokov a špecializuje sa na výrobu investičných klenotov.

Farebné diamanty sú výnimočné. Len jeden z desať tisíc vyťažených diamantov je farebný. “Aby ste získali modrý diamant, musíte vyťažiť 200 000 diamantov,“ dodáva A. Ryšavý.

Trh s ružovými diamantmi sa musí v najbližších štyroch rokoch vysporiadať s obmedzovaním dodávok drahokamov na iba 10% súčasného množstva. Investori, obchodníci, klenotníci aj výrobcovia investičných šperkov z celého sveta upínajú pozornosť k západnej Austrálii, kde sa nachádza kľúčová baňa Argyle. Baňa je otvorená od roku 1983 a v poslednej dobe produkuje stále menej diamantov. Ťažobná spoločnosť Rio Tinto preto plánuje jej zatvorenie už v roku 2021. Rastúci dopyt a znižujúca sa produkcia pravdepodobne zrýchli rast cien ružových diamantov.

Súčasný rekord v kategórii najdrahšie vydražený šperk na svete drží od tohtoročného apríla ružový diamant Pink Star zasadený do veľmi jednoduchého prsteňa. Kupec za tento investičný klenot zaplatil takmer 72 miliónov eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *