Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Vznikla na trhoch nová bublina?

Hlavný ekonóm Banky pre medzinárodné zúčtovanie Claudio Borio v rozhovore pre nemecký denník Die Welt povedal, že na trhoch je podobná situácia ako pred finančnou krízou v roku 2008. Bublina v ocenení aktív vzniká podľa neho v rozvíjajúcich sa i rozvinutých krajinách.

Za dôvod pokladá expanzívnu menovú politiku centrálnych bánk. Úrokové sadzby sú totiž príliš nízke a nafukujú apetít investorov. To zvyšuje ceny aktív.

Nebezpečná situácia je i na trhu s nehnuteľnosťami, kde v niektorých štátoch ženú lacné úvery na bývanie ceny realít do výšok. Hrozí teda, že v prípade negatívnej externej udalosti, ktorou môže byť i zvýšenie úrokov, ceny náhle spľasnú, čo môže byť dôvodom novej krízy.

Okrem toho C. Borio pozoruje ďalší negatívny jav. „Zatiaľ čo na finančných trhoch sa ešte do nedávna podstupovali vysoké riziká, v reálnej ekonomike vidíme opačný vývoj,„ hovorí. Manažéri podľa neho používajú lacné peniaze radšej na prevzatia a spätný výkup akcií ako na investície. “To je jasný signál, že niečo nie je v poriadku,“ myslí si.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *