Nedeľa 27. septembra. Meniny má Cyprián

W. Buffett si myslí, že akcie naďalej porastú

Investície 08.05.2013 | 08:49 0 Komentárov

Utorok priniesol na trhy mierne zisky: CAC 40 +0,37%%, FTSE 100 +0,55%, DAX +0,86%, Dow Jones IA +0,58%, S&P 500 +0,52%, Nasdaq +0,11%.

Podrobnejší pohľad na trhy pripravil Peter Voštinár zo spoločnosti Pevoni – Trading Academy:

  • Ázia: Japonský akciový index Nikkei 225 sa po 4 dňoch voľna ešte včera prudko posilnil a uzavrel na úrovni 14 180.24, čo je najvyššia úroveň od roku 2008. Je to najväčší denný nárast za posledné 3 mesiace. Index za tento rok posilnil o 36%. Japonský jen mierne posilnil. Analytici však predpokladajú jeho ďalšie oslabovanie z dôvodu zvyšujúceho sa rozdielu výnosov medzi americkými a japonskými dlhopismi v prospech amerických.
  • Austrália: Austrálska centrálna banka znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,25% na súčasnú úroveň 2,75%. Ako dôvod uviedla nižšiu výkonnosť ekonomiky ako aj fakt, že silná mena poškodzuje austrálskych exportérov, čo má za následok nižšie príjmy pre firmy. Sektor zamestnanosti tiež nevykazuje uspokojivé výsledky a inflácia je pod kontrolou.
  • EU: Prezident centrálnej banky EU M. Dragi na pôde univerzity v Ríme prehlásil, že ECB je pripravená na ďalšie kroky v prípade, že sa situácia v EU nezačne vyvíjať priaznivo. Najhorúcejšou témou je zníženie depozitnej sadzby ECB čím vzniká reálna negatívna výnosnosť. ECB očakáva, že toto by mohlo motivovať banky, aby požičiavali peniaze do reálnej ekonomiky pre malé a stredné podniky, ale i spotrebiteľov. To by mohlo priniesť pozitívne ekonomické výsledky pre hospodárstvo eurozóny. Dnes sa objem takto uložených prostriedkov pohybuje v objeme okolo 100 miliárd Euro.
  • USA: Investor W. Buffet sa domnieva, že akciové trhy tento rok ďalej porastú. Poklesy pod súčasné úrovne považuje dobrú príležitosť na nákup. Naopak upozorňuje, že investovanie do US štátnych dlhopisov je veľmi zlá investícia v súčasnosti. Ako sme niekoľkokrát spomínali, ceny dlhopisov sú tlačené hore umelou likviditou dodávanou centrálnymi bankami a ak začnú úrokové sadzby opäť rásť, investori môžu stratiť množstvo svojho kapitálu.
  • EU: Priemyselná výroba vo Francúzku poklesla za mesiac marec viac ako sa očakávalo (výsl. –0,9%, očak. –0,2%). Výhliadkam ekonomického vývoja v EU, ktoré sú pod značne negatívnym tlakom, dnes v pozitívnom slova zmysle pomohli nemecké priemyselné objednávky, ktoré poskočili v marci o 2,2% zatiaľ, čo očakávania boli, že poklesnú o –0,4%. Nemecko je najsilnejšou krajinou EU a týmto sa makro riziká EU znižujú.
  • Ropa: Počas víkendu došlo k útoku Izraelu na Sýriu. Ak by sa konflikt prehĺbil, mohlo by to mať vplyv na vývoj ceny ropy. Ropa WTI júnoví kontrakt sa dnes obchoduje tesne pod dôležitou úrovňou 96 USD za barrel. Existuje tu potenciál na short.

Zdroj: Bloomerg, Reuters, Pevoni. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial