Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Webstránku rukyprec.sk navštívilo už 120 tisíc ľudí

Poistenie 04.06.2018 | 17:38 3 komentáre

Počas necelých troch týždňov od spustenia kampane prejavilo nesúhlas s novou poistnou daňou viac ako 72 tisíc ľudí. Hlasovali proti nej na www.rukyprec.sk. Web už počas kampane navštívilo viac ako 120 tisíc ľudí.

„Dúfam, že počet ľudí, ktorí sa zaujímajú o tému a tisícky protestných hlasov proti zavedeniu dane z poistenia, rovnako ako aj hlasný nesúhlas zamestnávateľských zväzov a združení, nenechajú poslancov chladnými. Teraz je už totiž iba v ich rukách, aby zabránili zavedeniu ďalšej dane a následnému rastu cien,“ hovorí generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) JUDr. Jozefína Žáková.

Sedem argumentov SLASPO, ktoré ukazujú na neprijateľnosť návrhu zákona o dani z poistenia:

 • Nová daň spôsobí zdražovanie poistiek Ministerstvo financií tvrdí, že poisťovne nemusia zdražovať. Faktom je, že ako každá iná daň, aj táto bude mať logicky vplyv na ceny.
 • Návrh nie je európskym štandardom, pretože sa líši od nemeckého vzoru, na ktorý sa odvoláva ministerstvo Nemecký zákon daň z poistného jasne priznáva a ukladá poisťovniam, aby pri platení poistného daň uvádzali samostatne popri poistnom. Nemecký zákon aj jednoznačne deklaruje, že daňovým dlžníkom je poistník.
 • Poisťovne sú výrazne daňovo zaťažené už dnes Poisťovne za minulý rok odvedú štátu cca 117 mil. eur, pretože sú už teraz zdanené viacerými daňami a odvodmi: o daňou z príjmu 21 %, o osobitným odvodom zo zisku 8,712 %, o odvodom 8 % z neživotných poistení uzavretých po 1. 1. 2017 a o odvodom vo výške 8 % z PZP.
 • Návrh zákona je retroaktívny Poisťovňa a klient uzavreli poistnú zmluvu za cenu, ktorá nezohľadňovala povinnosť odviesť štátu daň vo výške osem percent „z tržby“. To znamená, že bez ohľadu na to, či daň zaplatí poisťovňa alebo priamo klient,zmluvné strany budú zasiahnuté novou povinnosťou voči štátu, ktorá v čase stanovenia ceny nebola známa.
 • Povinnosť odviesť 8 % z tržieb štátu by ovplyvnilo každé podnikanie, preto tvrdiť, že poisťovne a ich klientov to neovplyvní, je ekonomicky neodôvodniteľné. Trestať novou daňou zodpovedných občanov a podnikateľov je zo strany štátu nespravodlivé.
 • Poistná daň nenahrádza odvod z poistného, ale zdaňuje oveľa viac Aktuálne platný odvod z poistného sa vzťahuje iba na zmluvy uzavreté po 1. januára 2017, v ktorých mohli poisťovne upraviť ceny. Pre všetky ostatné poistné zmluvy, uzavreté pred týmto dátumom, je daň novým nákladom, ktorý nie je zohľadnený v poistnom, a teda ani poisťovňa, ani klient, s takýmto výdavkom nemohli počítať.
 • Poisťovne nemôžu daň zaplatiť zo svojich „neoficiálnych ziskov, ako sú rezervy a zaistenie“, ako tvrdí ministerstvo Ani rezervy, ani zaistenie nie sú ziskom poisťovne, ale podľa zákona o poisťovníctve z dielne ministerstva financií:

– technické rezervy sú poisťovne povinné tvoriť na všetky záväzky voči poistníkom, poisteným a príjemcom poistného plnenia – nejde teda o zisk, ale zdroje určené na budúce plnenia klientom,

– zaistenie je „poistenie poisťovne“ a slúži na zabezpečenie istoty pre poistených, že aj v prípadoch napr. extrémnej katastrofy im bude zabezpečené vyplatenie poistného plnenia v plnej výške

3 odpovede na “Webstránku rukyprec.sk navštívilo už 120 tisíc ľudí”

 1. JOZEF DANEK píše:

  TO sú poisťovací agenti taký chudobný? ja čo poznám niktorích tak ani jeden netrpí núdzou.ale nepýtajú sa či my dôchodci z 350€ máme porušuiť poistky? TO sú celkom chorí,fuj že sa nehambia.

 2. Dušan Cvik píše:

  Daň z poistiek nezvyšujte, ak zvýšite tak len potom keď mi zvýšite dôchodok.

 3. Xxx píše:

  To už naša vláda nevie čo odobratý robiť starajte sa racej o ľudí aby mali platy najnižšie 900€a aby netrpeli biedu a chudobu a starajte sa o ľudí tak aby každý 5ty človek nemusel robiť ako kôň a mať 3roboty a láskavo prestaňte zdražovať všetko lebo čo už si dovoľujete je vrchol drzosti nemá to páru začínate sa starať o ľudí tak aby nemuseli platiť za zdravotnú starostlivosť a nemocničné zariadenia Aby vyzerali ako v 21storoci a nie ako 50rokou do zadu už sa konečne spametajte lebo tu na Slovensku to ide dolu vodou človek si pomaly nemôže dovoliť ani kúpiť auto a ani založiť rodinu pretože darmozraci vo vláde sa obohacujú a okrádajú slovenský národ tak môj názor!!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *