Piatok 18. január. Meniny má Bohdana

Z 2. piliera sa minulý rok začalo vyplácať 365 dôchodkov

Penzia 19.01.2018 | 16:11 0 Komentárov

Priemerná výška doživotných dôchodkov z druhého piliera vyplácaných životnými poisťovňami predstavovala ku koncu minulého roka mesačne 23,92 eur. O dôchodok z II. piliera pritom vlani požiadalo celkom 1 351 sporiteľov

Počet uzatvorených zmlúv so životnou poisťovňou, na základe ktorých sa vypláca doživotný dôchodok, za obdobie celého roka vlani predstavoval 365. Väčšina ľudí teda vyčkáva a napriek tomu, že má podľa zákona možnosť začať poberať dôchodok, peniaze si nechávajú na svojich dôchodkových účtoch.

Popri doživotnom dôchodku bolo uzatvorených 11 dohôd o vyplácaní dôchodku programovým výberom a 3 zmluvy o vyplácaní dočasného dôchodku.

Mesačný neindexovaný dôchodok sa vyplácal v priemernej sume 23,89 eur a poberalo ho 874 sporiteľov. Mesačný indexovaný dôchodok mal v priemere výšku 25,46 eur a poberalo ho 17 sporiteľov.

Na rozdiel od neindexovaného dôchodku, ktorého suma je počas celého obdobia výplaty rovnaká, indexovaný dôchodok je vyplácaný v nižšej počiatočnej sume, ale bude každoročne rásť o vopred určené pevné percento za účelom zohľadnenia budúceho rastu cien tovarov a služieb.

V režime malá nasporená suma sa vlani uzavrelo 122 zmlúv. Týmto sporiteľom neponúkla žiadna poisťovňa doživotný dôchodok z dôvodu nízkej nasporenej sumy. Preto im bude dôchodková správcovská spoločnosť (počet sporiteľov 58) alebo životná poisťovňa (počet sporiteľov 64) vyplácať dôchodok mesačne najviac v sume 12,60 eur až do vyčerpania nasporenej sumy (t. j. nie doživotne).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *