Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Z vyrovnaného rozpočtu netreba podľa premiéra robiť posvätnú kravu

Predseda vlády SR Robert Fico podmieňuje naplánovanie a dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu až naplnením vládnych priorít.

„Myslím si, že vyrovnaný rozpočet by mal prísť vtedy, keď si povieme, že sme naplnili určité priority, ktoré v tomto štáte potrebujeme a ktoré niekedy napĺňame aj na úkor deficitu,“ povedal v rozhovore pre TASR predseda vlády.

Na tento rok je deficit verejných financií naplánovaný na 1,29 percenta HDP. V roku 2018 by to malo byť už len 0,44 percenta a v roku 2019 predbežne 0,16 percenta HDP.

Premiér okrem iného v rozhovore povedal: „Môžeme povedať, že na budúci rok bude vyrovnaný rozpočet, ale potom povieme ministrovi zdravotníctva Druckerovi, že nebude mať 70 miliónov eur na opravu urgentných príjmov, povieme ministrovi školstva Plavčanovi, že nebude mať peniaze na zvyšovanie platov učiteľov, a takto by som mohol pokračovať. Vyrovnaný rozpočet áno, ale tempo a stratégia, ako ho dosiahnuť, musí podliehať napĺňaniu priorít tohto štátu,“ konštatoval.

Ide podľa neho o programové priority vládnej koalície, ktoré boli formulované pri jej vzniku. Táto dohoda by teda podľa neho nemala byť predmetom sporov. „Našťastie, a tu chcem poďakovať koaličným partnerom, necítim žiadne rozpory. Ani nevidím témy, ktoré by nás mali nejako významne rozdeľovať,“ dodal predseda vlády.

Na druhej strane vláda každoročne hospodári s o poznanie väčšími zdrojmi ako v predchádzajúcom roku, a aj ako si naplánovala v štátnom rozpočte. Dôvodom je prosperita slovenskej ekonomiky, ktorá prináša vyššie dane, ako aj vyššie odvody zamestnancov. Dodatočné príjmy, ktoré takto vláda získava sú vyššie ako prípadná strata z nutnosti dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

Napriek tomu nedochádza k zlepšeniu v oblasti zdravotníctva, ani školstva, ktorých prioritami premiér argumentuje pri nutnosti zachovania deficitného hospodárstva. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *