Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Za 9 mesiacov vzrástol majetok v 2. pilieri o jednu miliardu

Penzia 09.10.2019 | 13:07 0 Komentárov

Objem úspor v druhom pilieri predstavoval ku koncu septembra sumu 9 084 538 872 eur. Necelých deväť mesiacov stačilo na to, aby sporitelia mali na svojich dôchodkových účtoch viac o jednu miliardu eur.

Ako hovorí Vladimír Mlynek, podpredseda Predsedníctva Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS): „za týmito rekordnými číslami je najmä priaznivý vývoj na finančných trhoch, dobrá správa majetku fondov, ako aj  stále sa zvyšujúca výška priemerného príspevku sporiteľov.“

Počet sporiteľov sa neustále zvyšuje. Od januára do septembra vstúpilo do druhého piliera 60 251 nových sporiteľov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast takmer o tretinu. Súkromné sporenie na dôchodok sa aj naďalej teší rastúcej priazni Slovákov. Celkovo si tak v druhom pilieri na dôchodok koncom septembra sporilo 1 555 846 občanov Slovenska.

Štruktúra úspor je však stále nepriaznivá. V garantovaných dôchodkových fondoch je alokovaných až 74 percent majetku a v negarantovaných fondoch len 26 percenta. Negarantované fondy síce predstavujú vyššie riziko z krátkodobého hľadiska, v dlhodobom horizonte ale dlhopisové – garantované fondy jednoznačne porážajú.

Negarantované fondy napríklad vykázali pokles i uplynulom týždni, keď niektoré z nich stratili až viac ako dve percentá. Priemerné zhodnotenie za tento rok však však v negarantovaných fondoch predstavuje 16,5 percenta ročne a v garantovaných fondoch len tri percentá.

„Slováci si stále sporia konzervatívne. Podiel úspor v rizikovejších negarantovaných fondoch síce rastie, no stále je pod svojím potenciálom,” upozorňuje Miroslav Kotov, predseda Predsedníctva ADSS.

Ďalšou výzvou podľa neho je zvyšovanie objemu dobrovoľných príspevkov. Aj malé sumy, ak sú odkladané pravidelne a dlhodobo nad rámec zákonných odvodov, dokážu výrazným spôsobom zvýšiť budúci dôchodok. Sporenie a investovanie v druhom pilieri je bezkonkurenčne najlacnejší spôsobom správy dôchodkových úspor na Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *