Nedeľa 16. júna. Meniny má Blanka

Za dva mesiace zdražela káva o viac ako 62 %

Investície 03.03.2014 | 11:47 0 Komentárov

Úvod roka 2014 sa nesie v znamení zdražovania komodít na svetovom trhu. Ceny viacerých poľnohospodárskych komodít vzrástli od začiatku roka o viac ako sedem percent. Rekordérom je káva Arabica, ktorá je už o 62,4 % drahšia ako na konci roka 2013. 

Cena najkvalitnejšej kávy Arabica sa minulý týždeň na svetovom trhu dostala na dohľad úrovne 1,80 dolára za libru (približne pol kilogramu) a je tak najdrahšia za jeden a pol roka. Z dlhodobejšieho pohľadu je však káva v súčasnosti stále lacná. Napríklad v lete 2011 jej cena dosahovala až takmer 3 doláre [za pol kilogramu]. Pod aktuálne zdražovanie kávy sa podpisuje predovšetkým suché počasie v Brazílii, ktorá je najväčším producentom tejto komodity na svete.

Už niekoľko mesiacov rastie na trhu aj cena kakaa. V súčasnosti je o približne tretinu vyššia ako v rovnakom období pred rokom a drží sa na dohľad úrovne 3 000 dolárov za tonu. Od začiatku roka 2014 zaznamenalo kakao cenový rast o 8,3 %. Dôvodom zdražovania kakaa je suché počasie v oblasti západnej Afriky, odkiaľ pochádzajú až dve tretiny svetovej produkcie tejto plodiny. Ani vyhliadky do ďalších mesiacov tohto roka nie sú pre kakao ružové. Nepriaznivé počasie bude mať zrejme za následok najnižšiu úrodu kakaa za niekoľko rokov a jeho cenovému rastu tak ešte nemusí byť koniec. Dôvodom cenového rastu kakaa je ale aj vysoký dopyt spotrebiteľov po kvalitnej čokoláde s vysokým obsahom kakaa.

Svedkami zdražovania sme v prvých dvoch mesiacoch tohto roka boli aj v prípade kukurice, repky či sóje, ktorých ceny za dva mesiace vrástli o cca 8 %. Drahšie ako na začiatku roka sú však aktuálne aj cukrová trstina a bavlna, cena jačmeňa bola na konci februára rovnaká ako na konci decembra 2013. Jedinými poľnohospodárskymi komoditami, ktoré od začiatku roka zlacneli, sú ryža a pšenica (pokles cien na trhu o – 1,0 % resp. – 2,5 %).

komodity-januar-februar Vyššie ceny poľnohospodárskych komodít na svetovom trhu sa môžu do určitej miery premietnuť aj do vyšších cien v obchodoch. Výrobcovia potravinových produktov, ktorí na trhu nakupujú vstupy do svojej výroby, však zvyčajne majú uzavreté kontrakty aj na niekoľko mesiacov vopred. To znamená, že krátkodobé cenové výkyvy by sa ich výrazne dotknúť nemali. Ak ale bude cenový rast komodít pokračovať, môžu sa drahšie vstupy premietnuť aj do vyšších veľkoobchodných cien.

Či a o koľko napríklad káva a čokoláda zdražejú aj v našich obchodoch, bude závisieť od ďalšieho vývoja cien týchto komodít na trhu. Ak sa ceny na trhu udržia vysoko či dokonca ďalej porastú, je možné, že to pocítia aj peňaženky slovenských kávičkárov a maškrtníkov. Prípadný rast ceny kávových a čokoládových produktov však bude zrejme predstavovať len niekoľko centov. Do cien tovarov, ktoré nakupujeme, totiž vstupujú aj ďalšie faktory, ako napríklad náklady na balenie, skladovanie či prepravu, ale aj maloobchodná marža. 

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *