Utorok 17. októbra. Meniny má Hedviga

Za najväčšiu prekážku pri podielových fondoch považujú Slováci komplikované podmienky

Napriek tomu, že Slováci si dokážu aktívne sporiť, nerobia tak správnou formou. Do podielových fondov investuje len 16 percent z nich.

Ekonomická sila obyvateľstva sa zlepšuje a až dve tretiny Slovákov si aktívne sporia. Rezervu v podobe troch priemerných hrubých platov, teda približne 2000 eur, si udržuje podľa prieskumu zhruba štvrtina obyvateľov. Drvivá väčšina respondentov (90 %) uviedla, že si čiastku, ktorú majú k dispozícii, aj sami našetrili. Iba každý desiaty získal svoje úspory v rámci daru či dedičstva.

Takmer polovica populácie sa o svoju nasporenú čiastku delí s partnerom či s inou osobou žijúcou v rovnakej domácnosti. O svoje financie sa delí iba 9 % ľudí mladších ako 25 rokov. Ako problém uvádzajú, že svoje peniaze nevedia zhodnotiť.

V objeme najviac si, prirodzene, odkladajú ľudia s vyšším príjmom. Prekvapivé zistenie je, že v prístupe k sporeniu nie sú významné rozdiely medzi krajmi, a to ani medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska. Systém sporenia majú všade rovnaký, líši sa len čiastka. Takmer tri štvrtiny ľudí si najčastejšie sporia z preventívnych dôvodov, aby si do budúcna vytvorili finančnú rezervu a mali pocit istoty.

Detaily spotrebiteľského správania v oblasti sporenia a investovania zisťovala mBank na Slovensku a v Českej republike prostredníctvom výskumnej agentúry MNS Market Research spolu na vzorke tisíc respondentov.

 

Aj keď štyri pätiny obyvateľov Slovenska má aspoň časť svojich úspor uložených v banke, nevedia ich zhodnotiť. Väčšina populácie využíva kombináciu bežného a sporiaceho účtu (62 %) alebo termínovaného vkladu (20 %). Výnosnejšie zhodnotenie úspor v investičných fondoch ale využíva len 16 percent klientov.

Za najväčšiu bariéru v súvislosti s investovaním považujú komplikované a neprehľadné podmienky. Druhou prekážkou je nedostatok informácií o tom, ako sa ich investícia vyvíja a nízka možnosť do nej zasahovať.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *