Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Zabezpečené dlhopisy sú najčastejšími emisiami na bratislavskej burze

Investície 22.08.2019 | 14:14 0 Komentárov

Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP) v prvom polroku 2019 zaregistroval 82 nových emisií cenných papierov v celkovej menovitej hodnote 5, 5 mld EUR.

Z celkového počtu nových emisií predstavujú najpočetnejší druh zabezpečené dlhopisy, ktorých bolo v prvom polroku v CDCP zaregistrovaných 34 emisií. Za nimi čo do počtu nasledujú nové emisie podnikových dlhopisov v počte 17 emisií. Pomerne vysoký záujem emitentov bol aj o vydávanie kmeňových akcií, ktoré boli zaregistrované v počte 12 emisií a investičných certifikátov v počte desať emisií.

Naopak, čo sa týka objemu vydaných cenných papierov, prím držia štátne dlhopisy, kde z novej emisie 11-ročných štátnych dlhopisov vydanej v apríli tohto roku bol na účty pripísaný objem jednej miliardy eur. „Veľmi úspešný nový druh cenného papiera na slovenskom kapitálovom trhu predstavujú kryté dlhopisy, z ktorých v prvom polroku banky vydali 1,5 mld eur.“ dodáva Dagmar Kopuncová z CDCP.

Nasledovali nové emisie zabezpečených dlhopisov, z ktorých bol v prvom polroku na účty pripísaný objem 408,2 mil. eur a emisie podnikových dlhopisov v objeme 176,9 mil. eur. Pri emisiách zabezpečených dlhopisov sleduje CDCP nárast počtu aj objemu, ktorý sa v prvom polroku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku zvýšil o 148 percent.

„Pretrvávajúci záujem emitentov o financovanie prostredníctvom vydávania dlhových cenných papierov potvrdzuje vysoký podiel dlhových cenných papierov na emisiách zaregistrovaných v prvom polroku, ktorý predstavuje 99 percent celkového objemu a 84 percent celkového počtu nových emisií,“ uzatvára D. Kopuncová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *