Sobota 22. septembra. Meniny má Móric

Začalo sa utesňovanie monetárnej politiky

Makroekonomika 22.09.2017 | 11:05 0 Komentárov

Začnime tým, čo je v súčasnosti jednoduché, respektíve tým, čo bolo jednoduché po celý rok:

  • Americký dolár dosiahol svoj vrchol a odštartoval nový cyklus oslabovania. Americký a ani svetový hospodársky rast totiž nemôžu fungovať bez slabšieho dolára – silnejší dolár zabíja rast prostredníctvom nárastu dlhov rozvíjajúcich sa trhov a komodít.
  • Všetko je deflačné: demografia, technológia, energia a rast dlhu.
  • Úverové stimuly vyvrcholili koncom minulého, resp. začiatkom tohto roka a globálny rast tak zostal zraniteľný.
  • Úrokové sadzby na 10 ročných amerických vládnych dlhopisoch do konca roka 2018 resp. začiatku roka 2019 budú na úrovni nula percent.

Sústreďme sa, prosím, na slovo „jednoduché“, pretože v skutočnosti nič nie je jednoduché. Témy načrtnuté vyššie už máme za sebou a všetky sme zvládli, no trh už dnes neverí FEDu, že bude v decembri pokračovať so zvyšovaním sadzieb. Dôvod je, myslím, jasný. Je ním vyššia pravdepodobnosť, že inflácia v USA a aj v Európe, dosiahne skôr jedno ako dve percentá, a to, že ekonomický rast, napriek pár pozitívnym okamihom, zostáva výrazne pod historicky bežnými úrovňami ekonomickej fázy zotavenia sa.

Väčšina centrálnych bánk, a predovšetkým FED, naďalej verí modelu Phlipsovej krivky zo starej školy a prostredníctvom nej nás mylne vedú byrokratickou a dogmatickou cestou očakávania inflácie a hospodárskeho rastu, ktorej limity sú však v dnešnom svete nových technológií viac ako zrejmé.

Neverte svojim očiam. Svetová ekonomika spomaľuje

Svoj názor zakladám na monitorovaní úverového stimulu. Tento faktor označuje „rýchlosť zmeny“ v objeme úverov na trhu. Teda jednoducho povedané, ide o rýchlosť rastu dostupnej hotovosti. Týmto ukazovateľom sa riadia trhy počas nasledujúcich deviatich až 12 mesiacov. Súčasné spomalenie naznačuje takmer také spomalenie, aké sme videli v rokoch 2008/2009.

Už teraz počujem odborníkov protestovať, veď predsa PMI, prieskumy a ďalšie ekonomické dáta sa zlepšujú! Iste, ale všetky tieto ukazovatele, napriek svojím komplikovaným skratkám, merajú minulé ekonomické dáta. Predstavte si však všetky ekonomické a cenové dáta ako jednotlivé sínusové vlny.

Tieto sínusoidy (jednotlivé dáta) sa pohybujú dopredu a majú rôzne vrcholy a pády, a práve tieto maximálne a minimálne hodnoty sú zaujímavé. Náš úverový stimul hovorí o tom, že v poslednom kvartáli 2016 dosiahla dostupnosť úverov svoj vrchol. Existuje preto vysoká pravdepodobnosť veľkého spomalenia svetovej ekonomiky v nasledujúcich deviatich až 12 mesiacoch, čiže od októbra tohto roku do marca 2018.

Chcem tým povedať, že súčasné ekonomické údaje boli vytvorené pred deviatimi mesiacmi podľa vtedy platnej dostupnosti úverov a cien energií, ktoré sa zmenili po výhre D. Trumpa. Najväčšia aktivita bola zaznamenaná práve na prelome rokov 2016/2017 a bola vytvorená masívnou tvorbou úverov začiatkom roku 2016. Vtedy sme totiž zaznamenali najhorší začiatok roka v súčasnej histórii, čo viedlo ECB a Čínu k maximálnej tvorbe nových úverov.

Predpoklad výrazného spomalenia ekonomiky sa zhoduje s niekoľkými skutočnosťami:

  • Program kvantitatívneho uvoľňovania ECB sa do konca roka 2017 uzavrie a pri najlepšom dôjde k jeho zníženiu o desať miliárd EUR na každom zasadaní ECB v budúcom roku.
  • FED sa bude naďalej zaoberať kvantitatívnym sprísňovaním, keď práve začal redukovať svoju bilanciu o dlhopisy, ktorým sa blíži exspirácia.

Celý trh teda počíta do konca prvej polovice budúceho roka s výrazným sprísnením. Trh na fakty reaguje vždy s oneskorením. To budúce spomalenie sa teda už začalo a prejavuje sa v súčasnej politickej situácii, kde geopolitické riziko naďalej rastie. D. Trump je neschopný prezident a nabaľovanie dlhov pokračuje, zatiaľ čo splátky prostredníctvom „príliš nízkej“ inflácie sa zvyšujú.

Ide o nebezpečný koktail, najmä vzhľadom na nízku volatilitu, v ktorej sa nachádzame.

Alokácia aktív

Od prvého kvartálu tohto roka do nedávna sa naše portfólio skladalo z týchto zložiek:

Akcie – 25 %

Aktíva s fixným výnosom – 50 %

Komodity – 25 %

Hotovosť – 0

V súčasnosti sme však pristúpili k jeho úprave s cieľom minimalizovať riziko. Takže teraz pozostáva z:

Akcií – 10 % (najmä spoločností ťažiacich zlato)

Aktív s fixným výnosom – 25 %

Komodít – 25 %

Hotovosť – 40 %

Alokácia v prospech hotovosti je samozrejme dosť vysoká, no chceme počkať do konca tohto mesiaca a pre štvrtý kvartál sa rozhodneme podľa aktuálneho úverového stimulu. Doteraz to bol dobrý investičný rok. Ako J.P. Morgan raz odpovedal na otázku, ako zbohatol, vetou: „Realizoval som svoje zisky dostatočne včas“.

Záver:

V dnešnom príspevku som sa zámerne vyhol téme Severná Kórea. Žiaľ myslím si, že vojenská hrozba tu je nezvratná. Nezmienil som sa ani k obmedzovaniu výkupu dlhopisov zo strany ECB, ktoré začne len veľmi pozvoľne, ak vôbec. Nevyjadril som sa ani k nemeckým voľbám, ktoré z pohľadu trhov nie sú kľúčovou udalosťou.

Faktory, ktoré teraz ovplyvňujú trhy sú tieto:

Cena peňazí (úverov) – kvôli chybne aplikovanej Philipsovej krivke dochádza k jej rastu

Dostupnosť úverov – klesá

Energie – trend je evidentne klesajúci a medziročná zmena postihne i infláciu.

Vy aj vaše portfólio by sa malo pripraviť na nízke výnosy, tak pri vládnych ako aj korporátnych dlhopisoch, ako aj pri akciách, kde očakávaný výnos bude za priaznivých podmienok dosahovať ledva dve – tri percentá, kým historicky to bolo do desiatich percent.

John Bogle, zakladateľ spoločnosti Vanguard, na otázku, čo bolo pre neho za 60 rokov v biznise tou najväčšou lekciou, odpovedal: Návrat k priemerným hodnotám. To, čo je dnes horúce, už také nemusí byť zajtra. Akciový trh má tendenciu vracať sa z dlhodobého hľadiska k svojimi fundamentálnym hodnotám.

Je to jednoduché? Asi ťažko. Aktuálne sa totiž vzďaľujeme od slobody, či už slobody trhu, alebo jednotlivca. Rovnako tak od spravodlivosti, keď rastie sila monopolov a zvyšuje sa nerovnosť. Klesá úcta k spoločnosti a jej princípom. Odmeňuje sa nezodpovednosť a naopak trestajú sa tí, ktorí stoja za svojimi sľubmi. Naša vyhliadky sa tak dnes redukujú na slovo nádej.

Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *