Sobota 26. septembra. Meniny má Edita

Začína opäť éra lacného dolára?

Fed včera prekvapil svojou striedmou rétorikou, keď naznačil, že do konca roka plánuje pribrzdiť v plánoch na zvyšovanie sadzieb. Kým predtým sa čakali štyri zvýšenia, po včerajšku to vyzerá na dve. Trhy zostali zmätené, dolár oslabil. Podľa analytika Fed ignoruje dobré makroekonomické čísla. Vyzerá to, že jeho cieľom je oslabiť dolár.

Včerajšie stanovisko Fedu bolo aj napriek nespornému zlepšeniu makroekonomických čísel príliš opatrné a príliš v prospech nízkych úrokových sadzieb. Podľa mňa je to veľmi mätúci signál. 

Hoci je tento postoj do istej miery konzistentný so súčasnou politikou kooperácie centrálnych bánk, nazdávam sa, že to trhy pošle nadol. Dôvere Fedu v ekonomiku, ale i vo vlastnú schopnosť udávať sled vecí, totiž chýba integrita.

Makroekonomické údaje, napríklad inflácia, sú totiž podstatne lepšie ako v boli v decembri. Napriek tomu vychádza Fed z veľmi opatrného výhľadu. Jedným vysvetlením by bolo, keby Fed vedel niečo, čo ostatní nevedia, čo je podľa mňa veľmi málo pravdepodobné. Ďalším vysvetlením by mohlo byť, ak by sa slabý dolár stal opäť cieľom amerických centrálnych bankárov. Toto je už pravdepodobné oveľa viac. 

Podľa mňa je teda vyhlásenie Fedu potvrdením zmeny kurzu snaženia centrálnej banky v prospech slabého dolára. 

Steen Jakobsen – hlavný ekonóm Saxo Bank

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial