Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Začína sa ďalší ročník hlasovania Byrokratický nezmysel

Združenie mladých podnikateľov Slovenska organizuje už štvrtý ročník ankety Byrokratický nezmysel. Ide o hlasovanie za najhoršie legislatívne opatrenie, ktoré zbytočne komplikuje podnikateľom život.

Zámerom projektu je medializovať najväčšie absurdity v podnikateľskom prostredí a upozorniť na ne kompetentných s cieľom ich odstránenia. Kandidátov na ocenenie môžu nominovať tí, ktorých byrokratické nariadenia brzdia najviac, a to sami podnikatelia.

Hodnotenie sa bude vykonávať formou hlasovania podnikateľmi. V prvom roku je možné nominovať opatrenia, ktoré podnikatelia cítia ako najväčšie absurdity. Odborná komisia potom vyberie desať finalistov, z ktorých budú môcť podnikatelia opäť cez online hlasovať. Vlani sa do online hlasovania zapojilo tisíc respondentov. Nominovaných bolo 52 opatrení.

Byrokratickým nezmyslom roka 2014 bolo opatrenie nariaďujúce podnikateľom uhradiť konkurznému súdu pomerne vysoký poplatok za úpadok firmy. Dôvodom jej krachu je pritom práve dostatok peňazí. V internetovom hlasovaní získal tento „nezmysel“ jednu pätinu hlasov.

Na druhé miesto sa dostalo ustanovenie o rozšírení povinnosti zabezpečiť zdravotný dohľad prostredníctvom pracovnej zdravotnej služby aj pre zamestnancov vykonávajúcich prvú a druhú kategóriu prác, napríklad pre ľudí pracujúcich v administratíve.

Tretiu priečku obsadilo vydávanie povolení pri prevádzkovaní prepravy osôb. Podľa legislatívy vydáva okresný úrad v sídle kraja koncesiu na prevádzkovanie taxislužby s platnosťou pre daný kraj. Napríklad taxík s koncesiou pre Bratislavský kraj môže zaviezť zákazníka z Bratislavy do Nitry, ale nemôže už vziať iného zákazníka späť do Bratislavy, ak nemá koncesiu aj z Nitrianskeho kraja.

Podnikatelia môžu nimi vybrané „nezmysly“ nominovať na stránke www.byrokratickynezmysel.sk. Odborným garantom hodnotenia je Združenie podnikateľov Slovenska. Partnermi sú Republiková únia zamestnávateľov a Slovak Business Agency.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *