Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Začnú rokovania o zóne voľného obchodu medzi EÚ a USA

Európska únia a Spojené štáty americké tento týždeň po dvoch rokoch príprav začínajú rokovať o vytvorení zóny voľného obchodu. Dohoda by znamenala vytvorenie najväčšej zóny voľného obchodu na svete.

Obe strany Atlantiku sú v súčasnosti hospodársky silno prepojené. Už dnes dosahuje hodnota obchodu medzi USA a EÚ takmer tri miliardy dolárov denne a prípadná dohoda o voľnom obchode by tieto čísla ešte zvýšila. Ekonómovia z nemeckého inštitútu Ifo si však myslia, že z vytvorenia zóny voľného obchodu by viac profitovali USA ako EÚ. Zatiaľ čo v prípade USA by dohoda mohla priniesť nárast príjmu na obyvateľa v dlhodobom horizonte o 13 %, v únii ako celku by príjmy na hlavu vzrástli v priemere len o 5 %.

Napriek tomu by bola prípadná dohoda medzi týmito ekonomickými blokmi pre úniu výhodná. V súčasnosti sa totiž EÚ borí s recesiou, z ktorej by sa mohla vymaniť aj vďaka naštartovaniu zahraničného obchodu. Okrem toho, zóna voľného obchodu by mohla mať za následok aj vytvorenie státisícov pracovných miest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *