Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Zahraničný obchod vo februári s rekordným prebytkom

Makroekonomika 09.04.2013 | 10:59 0 Komentárov

Zahraničný obchod podľa údajov Štatistického úradu SR zaznamenal vo februári opäť rekordný prebytok a to v objeme 459 mi. EU, čo je historicky najvyšší februárový mesačný prebytok zahraničného obchodu. Štatistický úrad zároveň spresnil údaje zahraničného obchodu za január, len mierne znížiac prebytok o 8 mil. EUR. 12-mesačný prebytok zahraničného obchodu sa tak vo februári zvýšil na historicky najvyššiu úroveň 5,4% z HDP (z 5,1% HDP v januári).

Ako informuje hlavný ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, k prehĺbeniu prebytku zahraničného obchodu vo februári prispeli vývozy aj dovozy. Medziročný rast vývozov sa síce spomalil z 7,6% na 3,7%, v porovnaní s januárom však vývozy mierne vzrástli – o 0,3% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank). V januári sa spomalila aj dynamika medziročného rastu importov, ktoré ostali vo februári takmer na minuloročnej úrovni (medziročný nárast o 0,2% vs. 6,7% v januári). V porovnaní s januárom však dovozy mierne klesali – o –0,4% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank). Dovozy nadol pravdepodobne stále tlačí slabý domáci dopyt.

Výhľad: Zahraničný obchod by si mal udržať prebytkovú bilanciu aj počas väčšiny roka. Indikátory sentimentu v Európe naznačujú, že dopyt u našich najvýznamnejších obchodných partnerov (najmä Nemecku) sa v úvode roka stabilizoval, resp. sa pozvoľne zotavuje. To by mohlo pomôcť opäť naštartovať aspoň pozvoľný rast vývozov, ale aj dovozov (priemyselných dodávok). Na druhej strane domáci dopyt sa pravdepodobne ani v úvode roka nezačne zotavovať a naďalej by tak mal držať spotrebné a investičné dovozy na relatívne nízkych úrovniach.

Zdroj: Ľubomír Koršňák, hlavný ekonóm UniCredit Bank na základe údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *