Sobota 29. február. Meniny má Nikto

Zájem slovenských firiem o daňové raje rastie

Dane 22.01.2020 | 14:54 0 Komentárov

Rok 2019 bol pre slovenské firmy v daňových rajoch rekordný. Potvrdzuje to posledná analýza poradenskej spoločnosti Bisnode, podľa ktorej medziročne pribudlo v daňových rajoch o 115 firiem viac ako v roku 2018 a dovedna tu sídli 4 996 našich podnikov.

„Aj keď počet slovenských firiem v daňových rajoch z roka na rok narastá, sme presvedčení, že daňové raje dosiahli svoj strop,“ tvrdí Petra Štěpánová, analytička Bisnode. Najväčší nárast (64 firiem) totiž Bisnode zaznamenal až v treťom kvartáli minulého roka, kedy daňové raje na chvíľu ožili vďaka Spojeným štátom americkým.

„Tie za celý minulý rok pripísali 160 nových firiem. Aktuálne tu sídli 1 228 našich podnikov, čím sa Spojené štáty americké stali pre Slovákov najobľúbenejšou destináciou s daňovým zvýhodnením,“ dodáva P. Štěpánová.

Spojené štáty americké s nárastom za minulý rok o 160 slovenských firiem predbehli dovtedy najobľúbenejší daňový raj pre Slovákov – Holandsko. To v minulom roku pripísalo rovnako ako Malta iba deväť našich podnikov. „O väčšom náraste počtu slovenských firiem môžeme hovoriť už iba v prípade Lotyšska, kde aktuálne sídli 144 našich spoločností, pričom ich počet v roku 2019 narástol o 18 firiem. Ostatné daňové raje v počtoch stagnovali, alebo zaznamenali dokonca odlev slovenských firiem,“ dodáva P. Štěpánová. Najväčší odlev podľa analýzy Bisnode zaznamenali Cyprus (- 40 firiem) a Seychelská republika (- 29 podnikov).

V daňových rajoch v súčasnosti sídli spolu 4 996 slovenských firiem. Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj majú v základnom kapitáli týchto spoločností investovaných vyše 10,5 miliardy eur. Najviac slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (970), v oblasti profesijných a vedeckých činností (904) a v oblasti nehnuteľností (656).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *