Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Žalostný stav amerického HDP

V piatok vyšli čísla amerického HDP za druhý kvartál. Na prvý pohľad sa nám môže zdať, že tieto čísla neboli až také zlé, keďže akciový trh opäť obnovil svoj rast. Avšak ich detailný rozbor nám ukáže silné trhliny.

David Rosenberg píše: Ekonomika poklesla pod očakávania druhého kvartálu, keď odhad HDP za Q2 dosiahol úroveň 2,4% na ročnej báze. Revízie predchádzajúcich údajov ukázali, že Veľká recesia je ešte väčším problémom ako sa pôvodne myslelo a ekonomickej obnove, ktorá je ťahaná zásobami, dochádza dych. HDP tak klesá z 5% v Q4 2009 na 3,7% v Q1 2010 a 2,4% v Q2 2010.

Sú húfy ekonómov, ktorí tvrdia, že je normálne, aby si ekonomika vydýchla v tejto fáze ekonomického cyklu. No po pravde, to čo je normálne pre recesie po Druhej svetovej vojne je, že ekonomika rastie okolo úrovne 6% v tomto čase po recesií. To dáva súčasné číslo HDP na úrovni 2,4% do určitej perspektívy. To čo je normálne 2 a pol roka po recesií za posledných 55 rokov  je, že sme na novom vrchole, 8% nad predchádzajúcim HDP a nie 1% pod ním.

Veľkým príbehom minulého kvartálu je príspevok od zásob, ktoré zaznamenali nárast o $76 mld., čo prispelo viac ako 1% HDP.  To nasleduje po náraste zásob o $44 mld. za prvý kvartál, čo ukazuje, že podniky už neredukujú svoje zásoby. Naopak, nárast zásob je najväčší za posledných 5 rokov. A s tým ako konečné predaje zaostávajú sa zdá, že pre najbližšie obdobie bude nárast zásob klesať. Skutočné reálne predaje zaznamenali chabých +1,3% a v priemere sú +1,2% od kedy ekonomika dosiahla dno. To je ich najslabšie oživenie v zaznamenanej histórií. Bežne skutočné konečné predaje expandujú približne 4% ročne po tom ako oficiálne skončí recesia.

Ak sa pozrieme na komponenty HDP sa zdá, že ekonomický rast bude naďalej klesať v Q3 s možnosťou kontrakcie v Q4. V prvom rade, jedným z hlavných prispievateľov k ekonomickému rastu sú kapitálové výdavky, ktoré v predchádzajúcich troch kvartáloch zaznamenali dvojciferný nárast, no tento kvartál vyzerajú na jednociferný nárast. To samotné by mohlo znížiť HDP o 0,5%.

S tým ako pomer zásob k predajom tovarov dlhodobej spotreby dosahuje 8-mesačné maximá a predstihové indikátory ekonomiky klesajú, zdá sa, že príspevok zásob k rastu sa končí. Avšak to bude mať aj pozitívny efekt (nižší import. ktorý minulý kvartál znížil HDP o 2,8%). Vládny sektor pridal 0,9% HDP, čo sa len ťažko zopakuje aj v nasledujúcom kvartáli kvôli rozpočtovým škrtom. Daňové úľavy na výstavbu nehnuteľností spôsobili 28% nárast tohto segmentu, čo prispelo rastom 0,6% HDP. Všetky prichádzajúce dáta však naznačujú obrat na trhu realít.

Konečne, spotrebiteľ je kľúčom. Pri 70% podiele na HDP môžu spotrebiteľské výdavky priniesť iba 1,2% rast HDP, keď v minulom kvartáli to bolo 1,6% pri očakávaní 2,4%. Po mesiacoch klesajúcich maloobchodných tržieb a polovičnej spotrebiteľskej dôvere oproti histórií, všetky dáta poukazujú na stagnáciu spotrebiteľských výdavkov v tomto kvartáli. Posledné dáta ukázali, že miera úspor narástla na 6,2% z úrovne 5,5% v prvom kvartáli a znižuje tak spotrebiteľské výdaje.

Ak je skutočne cyklus zásob za nami, tak trend HDP, ktorý máme v rukách pre Q3, sa zakladá na scenári rastu +1,2% na ročnej báze. A ak máme pravdu v tom, že obmedzenie štátnych výdavkov na federálnej úrovni a rovnako miestnych úrovniach znamená zníženie HDP o 1,5% na ročnej báze, potom je vhodné položiť si otázky: Ako sa ekonomike môže podariť vyhnúť miernej kontrakcií v nasledujúcich 4-6 kvartáloch? Ako takáto možnosť ovplyvní konsenzus 35% nárastu korporátnych ziskov a nový historický rekord pre budúci rok? Odpovede môžu byť bolestivé…

Zdroj: Ronald Ižip, TRIMBROKER.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *