Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Zamestnanci čoraz viac oceňujú možnosť pracovať mimo firmy

Ostatné správy 23.11.2018 | 10:55 0 Komentárov

Viac ako 69 percent mladých ľudí vymení akýkoľvek zamestnanecký benefit za možnosť pracovať variabilne. V USA by mal do dvoch rokov každý druhý zamestnanec pracovať na voľnej nohe.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu spoločnosti Regus.

Trend zdieľaných kancelárii tak je stále významnejší. Pre firmy to predstavuje úsporu nákladov a pre zamestnancov motivujúce pracovné podmienky. Samotní zamestnanci v prieskume uviedli, že keď nemusia chodiť každý deň do firmy, pracujú efektívnejšie. „Až 64 percent mladých ľudí nám v prieskume uviedlo, že poskytnutím flexibilného pracovného miesta sa stali produktívnejšími,“ hovorí Karel Pelán, country manager Regus pre Českú republiku a Slovensko.

Zdieľané kancelárie sú podľa neho budúcnosťou pre moderných podnikateľov. Hovorí, že tento trend sa začína z USA presúvať aj do Európy a na Slovensko.

Výhodou zdieľaného pracovného miesta je možnosť prispôsobiť si pracovné prostredie svojim potrebám. Človek nemusí chodiť do firmy päť dní do týždňa od deviatej do piatej. Môže pracovať z domu, alebo z coworkingu. Výhodou je tak flexibilná pracovná doba. Zamestnanec má možnosť lepšie zladiť svoj pracovný a súkromný život. Je preto spokojnejší a podáva vyššie výkony.

Od roku 2005 vzrástol podľa prieskumu počet ľudí pracujúcich „odkiaľkoľvek“ o 103 percent. Viac ako polovica profesionálov celosvetovo dnes odpracuje väčšinu zo svojho týždňa mimo štandardnej kancelárie.

Tento nový trend hrá prím najmä u mladej generácie. „Mladí ľudia nechcú byť zviazaní štandardnými pracovnými podmienkami 8-hodinového času na jednom mieste. Uvedomujú si nutnosť odvedenia svojej práce, no deň si chcú zariadiť podľa seba, svojej rodiny, či koníčkov. Na výhody začínajú prichádzať aj zamestnávatelia. Množstvo spoločností zistilo, že poskytovaním flexibilného pracovného miesta si dokážu jednoduchšie udržať tých najschopnejších ľudí,“ hodnotí K. Pelán.

Tento trend využívajú najmä freelanceri, start-upy moderné spoločnosti, alebo tímy ľudí pracujúcich na rôznych projektoch. Z pohľadu odvetví využívajú zdieľané kancelárie najmä firmy z oblasti IT, konzultačné firmy pôsobiace v HR, marketingové, či distribučné spoločnosti.

Pre zamestnávateľov prináša tento trend výhody z pohľadu nákladov. Nemajú počiatočné investície so zariaďovaním kancelárii. Ich nájomné zmluvy sú flexibilnejšie. Objednávajú si len toľko pracovných miest, koľko aktuálne potrebujú. V prieskume vyšlo, že až 80 percent firiem si volí zdieľané kancelárie práve kvôli redukcii nákladov.

Prieskumu spoločnosti Regus sa zúčastnilo viac ako 18 – tisíc podnikateľov z 96 krajín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *