Pondelok 18. marca. Meniny má Eduard

Zamestnanci môžu darovať dane tretiemu sektoru do konca apríla

Dane 13.04.2018 | 11:59 0 Komentárov

Zamestnancom zostávajú posledné týždne na darovanie dvoch alebo troch percent zo zaplatenej dane z príjmov. Darovať ich môžu občianskym združeniam, neziskovým organizáciám alebo nadáciám.

Týka sa to tých zamestnancov, ktorí si nepodávali vlastné daňové priznanie k dani z príjmu, ale ročné zúčtovanie dane im robil zamestnávateľ. Poukázať časť z daní je možné do 30. apríla.

Ako to urobiť? Zamestnanec požiada zamestnávateľa o vystavenie Potvrdenia o zaplatení dane. Je to potrebné urobiť na patričnom formulári. Zamestnávateľ takto potvrdzuje, že za zamestnanca odviedol za rok 2017 daň z príjmu.

Zamestnanec si potom zo zoznamu prijímateľov na rok 2018 vyberie organizáciu, ktorú chce podporiť. Jej údaje vpíše do Vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov. Aj na to slúžiť formulár Daňovej správy.

Obe tieto tlačivá je potom potrebné zaniesť do 30. apríla 2018 na daňový úrad.

Tí, ktorí za minulý rok odpracovali ako dobrovoľníci viac ako 40 hodín, môžu poukázať tri percentá z daní. Musia to však doložiť potvrdením, ktoré im vystaví organizácia, pre ktorú pracovali. Toto nemusí byť na predpísanom tlačive.

Daňové úrady majú potom 90 dní na to, aby previedli poukázané dve a alebo tri percentá v prospech vybraného prijímateľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *