Stvrtok 21. február. Meniny má Eleonóra

Zamestnanosť poklesla, ale mzdy rástli

Zamestnanosť v treťom štvrťroku poklesla oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 1,5% a pokračuje v nepriaznivom trende. Pokles bol ťahaný najmä poklesom zamestnancov na druhú stranu však rástol počet podnikateľov, čo je dané najmä prechodom niektorých zamestnancov na živnostenský list.

U osôb pracujúcich v zahraničí najviac Slovákov pricestovalo od začiatku roka naspäť z Českej republiky a Veľkej Británie, zdôrazňuje analytik UniCredit Bank Dávid Dereník: "Česká republika je však našim najväčším zahraničným zamestnávateľom a pracuje tam až 40% Slovákov pracujúcich v zahraničí. Zároveň každý tretí vycestovaný Slovák pracuje v stavebníctve a každý štvrtý v priemysle. Tieto dve výrazne trpiace odvetvia v Českej Republike tak pravdepodobne najviac vplývali na návrat pracujúcich na Slovensko."

Priemerná mesačná mzda sa v 3. štvrťroku zvýšila o 2,5% na 722.51 Eur a po očistení o infláciu tak medziročne vzrástla o 1,3%. Na tento nárast však sčasti vplývalo aj štatistické skreslenie, dodáva Dereník: "V ekonomike v súčasnosti pracuje menej zamestnancov s najnižšími príjmami, ktorí prišli o prácu v závodoch či pri pásovej výrobe. Ak pri výpočte priemeru ubudnú najmä nízke čísla, celkový priemer pochopiteľne vzrastie. Tento jav tak mierne skresľuje nameraný rast miezd."

V blízkej budúcnosti je pravdepodobné, že firmy, ktoré postupne pocítia pomalé oživovanie ekonomiky, budú skôr vyťažovať súčasných zamestnancov a zvyšovať tak efektivitu aj za cenu mierneho navýšenia ich miezd, myslí si analytik UniCredit Bank: "K tomu aby pristúpili na trh práce a začali znova najímať novú pracovnú silu, bude v ekonomike potrebný vyšší stabilnejší ekonomický rast. Preto predpokladáme, že k obratu na trhu práce dôjde až v polovici budúceho roka."

Zdroj: UniCredit Bank 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *