Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Zamestnávatelia: Banková daň zdraží bankové služby

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov nesúhlasia so zavedením osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií – tzv. bankovej dane. Takéto opatrenie podľa zamestnávateľov môže zvýšiť ceny bankových služieb a úverov nielen pre podnikateľské subjekty, ale aj pre bežných obyvateľov.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasí so selektívnym zdaňovaním jednotlivých odvetví ekonomiky, v tomto prípade finančného sektora. „Sme si vedomí potreby konsolidácie verejných financií, avšak pri zdaňovaní nie je možné postupovať selektívne len voči vybraným odvetviam“, vyhlásil Marián Jusko, prezident RÚZ.

Zamestnávatelia sa zároveň domnievajú, že špeciálny bankový odvod zvýši ceny bankových služieb a predraží úvery podnikateľskému sektoru.

Samotná sadzba odvodu je v porovnaní so sadzbou v krajinách, ktoré už pristúpili k obdobnej právnej úprave neprimerane vysoká. Kým v krajinách, ktoré museli, alebo budú musieť zachraňovať bankový sektor sadzba predstavuje 0,02 %, na Slovensku sadzba predstavuje 0,4%. To bude mať samozrejme negatívny vplyv i na konkurencieschopnosť slovenských firiem.

„Nie je logické, aby sa u nás, kde banky nemuseli byť zachraňované, platil vyšší odvod a súčasne zanedbávať zámery ďalšieho posilňovania kapitálu bánk“, dodáva Marián Jusko.

Skutočnosť, že navrhovaná sadzba odvodu je neprimerane vysoká potvrdzujú podľa RÚZ výšky sadzieb v krajinách s podobným základom odvodu: Švédsko z očistených pasív 0,036%, Nemecko z očistených pasív od 0,02% do 0,04%, Veľká Británia z očistených pasív 0,075%, Rakúsko z očistených pasív 0,055% (resp.0,085%), Portugalsko z očistených pasív od 0,01 % do 0,05%.

Zdroj: RÚZ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *