Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Zasadnutie výboru FOMC: Bezradný FED páli slepými nábojmi

Pred zasadnutím výboru FOMC stúpalo vzrušenie pri očakávaní určitého umierneného opatrenia Fedu. A skutočne nedošlo k sklamaniu, pretože sadzby boli ponechané na rovnakej úrovni a, čo je dôležitejšie, na zasadnutí bolo vyhlásené, že základné splátky z cenných papierov zaistených hypotékou budú použité na nákup dlhodobejších vládnych dlhopisov (Treasuries).

To bolo rýchlo vysvetlené ako krok k vyššiemu rastu a akcie stúpli. Bohužiaľ to však tak nie je a je to len dôkaz toho, aký bezradný je Fed v tejto situácii. To, že sa na riešenie problému vydá viac ako 1 bilión USD, ktorý je takto k dispozícii, problém nevyrieši a napriek tomu je jedinou ďalšou odpoveďou Fedu dať na jeho riešenie ešte viac peňazí. 

Akcie a dlhopisy po správe ožili, ale na konci môžu mať pravdu buď len akcie alebo dlhopisy a my sa domnievame, že pôjde o trh dlhopisov. Došlo k oživeniu akcií pri očakávaní vyššej aktivity a inflácie? Ak tomu tak je, ľahké kvantitatívne uvoľňovanie "QE Lite" nepomôže. Pri najlepšom bude jeho dopadom krátkodobá podpora rizikových aktív. A pri najhoršom stiahne zdroje zo súkromného sektora a pribrzdí veľmi potrebnú nápravu súvah súkromných spoločností, ktorá teraz prebieha.

Za normálnych okolností recesia vedie k nejakému druhu monetárneho a/alebo fiškálneho stimulu, aby sa naštartovala ekonomika. Problémom je však to, že nejde o žiadnu bežnú recesiu, ale skôr o recesiu súvah, kedy si spotrebiteľ využívajúci nadmieru pákový efekt musia utiahnuť opasok a znížiť dlh na zvládnuteľnú úroveň. Bankový systém môže mať veľa rezerv, ale dopyt súkromného sektora tu jednoducho nie je. Domácnosti sa už viac nechcú zadlžovať (našťastie). Úrokové sadzby sú celkovo nízke a pritom súkromné požičiavanie je naďalej slabé; to by vám malo niečo napovedať o dopyte. Podobne platí, že hypotekárne sadzby zostali nízko po skončení nákupov MBS (hypoték zaistených cennými papiermi) Fedom, a pritom tu nie je žiadny dopyt po nehnuteľnostiach. Znižovanie sadzieb ešte ďalej nepomôže, pretože prvoradým problémom nie je nezodpovedajúca ponuka.

Domácnosti aktuálne opravujú svoje súvahy a akákoľvek ďalšia ponuka prostriedkov, ktoré je možné si požičať, to nezmení. Preto bude z krátkodobého hľadiska posun v politike veľmi pravdepodobne nevýznamným. Keď sa však pozrieme dopredu, problémom je to, že opatrenia Fedu zvyšujú vládne deficitné výdavky, čo priťahuje nedostatočné zdroje z iných častí ekonomiky; preč z produktívneho podnikania a do rýchlych nápravných riešení. Podporovanie neúspešných podnikov nie je cesta, ktorou by sa malo ísť, len sa opýtajte na zombie spoločnosti v Japonsku.

Boli by sme radšej, keby Fed prestal zasahovať do ekonomiky; aj tak je to vždy rovnako oneskorené. Nedávno sa hovorilo o stratégiách odchodu a teraz sa všetko pripravuje na ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Recesia by sa mala brať taká, aká je – ozdravovací, nápravný proces. Ako „opica“ po večierku je recesia výsledkom a nie príčinou.

Musíme nechať ekonomiku uzdraviť, čo znamená zníženie objemu požičaných peňazí (deleveraging) v súkromnom sektore. Bohužiaľ svojimi opatreniami Fed ukázal, že je pripravený zdvojnásobiť dávku alkoholu, pokiaľ sa „opica“ stane príliš neznesiteľnou. Ako všetci vieme, nakoniec to veci len zhorší. S existujúcimi bezpečnými útočiskami ako Švajčiarsko a Japonsko, pri ktorých sú výnosy pre 10-ročné dlhopisy pod 1,5 %, a s kvantitatívnym uvoľňovaním QE2 na ceste, sa domnievame, že existuje väčší potenciál rastu vládnych dlhopisov (Treasuries) USA. Preto vám odporúčame nakupovať pri akomkoľvek poklese pri 10-ročných vládnych dlhopisoch (Treasuries) USA.

Zdroj: Mads Koefoed, stratég trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *