Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Zasiahne proti jenu japonská centrálna banka?

Japonský yen sa dostal na 15-né maximum voči americkému doláru. Posilňovanie jenu v poslednej dobe veľmi poškodzuje japonských exportérov a ohrozuje japonskú ekonomiku, pretože sa tak zvyšujú deflačné riziká.

Japonská centrálna banka sa vyjadrila, že podnikne potrebné kroky k tomu, aby zabránila prehnanému posilňovaniu jenu. Ako rýchlo by musel yen posilniť, aby centrálna banka zasiahla? Najpravdepodobnejšie by banka zasiahla, keby sa yen počas jedného dňa posilnil o 1 až 2%, alebo by sa priblížil k hranici 80 yenov za dolár. Takýto prepad by so sebou mohol výrazne stiahnuť aj hlavný index Nikkei, a preto by sa aj zvýšil tlak na centrálnu banku.

Podľa niektorých traderov by na intervenciu stačilo, aby yen klesol pod 15-né minimum vo výške 83,58. Na druhej strane skoršie oznámenia centrálnej banky o intervencii nemalo na kurz jenu výrazný vplyv, pretože Japonsko je tiež zviazané tým, že snaží prinútiť Čínu na presadenie flexibility juanu.

Ďalej americký prezident Obama nedávno pred voľbami do Kongresu v novembri vyhlásil, že by rád zdvojnásobil americké exporty a japonská intervencie by tak mohla byť prekážkou tomuto plánu a možno by mohla vzbudiť diplomatický tlak na Japonsko. Mnoho hráčov očakáva, že Japonsko nezasiahne, ak USD / JPY neprelomí rekordné minimum 79,75.

Zdroj: Robert Flasza, analytik Fio.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *