Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Záujem o zakladanie firiem rapídne rastie

V 1. polroku vzniklo takmer toľko nových spoločností s ručením obmedzeným, ako za celý minulý rok. Dôvodov je niekoľko.

Minulý rok vzniklo na Slovensku len o niečo viac ako 12 500 spoločností s ručením obmedzeným a akciových spoločností. Je to najmenej za posledných šesť rokov. V prvom polroku to však bolo až 10 365.

Konzultant spoločnosti Bisnode Slovensko Milan Seliak za touto zmenou vidí rastúcu ekonomiku, ako aj rastúcu spotrebu obyvateľstva.

„Ak sa detailnejšie pozrieme na to, v akých sektoroch tieto nové firmy vznikali, až v polovica (5294 firiem) vznikla v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu. To dokazuje, že podnikatelia na tento zvýšený nákupný apetít okamžite zareagovali a snažia sa ho pokryť,“ myslí si M. Seliak.

Pokles registrácie nových firiem bol v minulom období vidieť najmä pri spoločnostiach s ručením obmedzeným. Spôsobilo to najmä zavedenie daňových licencií. Zmena v legislatíve však je dôvodom i pre aktuálny obnovený záujem o túto formu podnikania. Pre narastajúce zdravotné aj sociálne odvody totiž prechádza mnoho živnostníkov na vlastné spoločnosti. 

Za nárastom záujem o podnikanie tak je okrem zlepšujúcich sa makroekonomických podmienok i hľadanie daňovo a odvodovo najvýhodnejšej právnej formy. Napriek tomu, že rastie i zamestnanosť, je veľa pracujúcich, ktorým sa oplatí pracovať na živnosť a prípadne neskôr prejsť i na s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *