Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Záujem slovenských firiem o daňové raje klesá

Dane 16.10.2019 | 12:28 0 Komentárov

Zdá sa, že daňové raje dosiahli svoj strop. V druhom kvartáli tam pribudla len jedna slovenská firma. Neskôr záujem vzrástol, no takmer výhradne vďaka nízkym daniam v USA.

V daňových rajoch aktuálne sídli 4 979 slovenských spoločností a ich počet v porovnaní s koncom roka 2018 narástol o 98 podnikov. „Aj keď v destináciách s daňovým zvýhodnením v súčasnosti sídli najviac podnikov za posledné roky, je vidieť, že podnikatelia postupne strácajú záujem o daňové raje. Jasným znakom stagnácie bol druhý kvartál 2019, kedy v daňových rajoch pribudla za tri mesiace len jedna slovenská firma,“ hovorí Petra Štěpánová a dodáva, že susedná Česká republika zaznamenáva klesajúci trend pri daňových rajoch už od roku 2015.

Slovenskí podnikatelia neskôr straty z predošlých dvoch kvartálov dohnali. V treťom kvartáli pribudlo v daňových rajoch až 64 nových firiem, z toho najviac (53 firiem) v Spojených štátoch amerických. Obe tieto krajiny pritom zaznamenávajú v poslednom období odlev našich podnikov.

„Dá sa povedať, že daňové raje na chvíľu ožili a to vďaka Spojeným štátom americkým. Tie ako jediné zaznamenali výraznejší nárast. Aktuálne tu sídli dovedna 1 201 slovenských podnikov, čím táto destinácia predbehla Holandsko (1 159 firiem), u Slovákov doposiaľ najobľúbenejšiu destináciu s daňovým zvýhodnením,“ hodnotí P. Štěpánová.

Plusové hodnoty si naopak pripísali tiež Luxemburg (+ 13 firiem), Lotyšsko (+ 7 firiem) a Malta (+ 6 firiem). Menší prílev našich firiem zaznamenala Panama (+ 4 firmy), a po jednej firme si pripísali Bahamy, Belize a Jersey. „Ostatné daňové raje zaznamenali nulový prírastok až pokles,“ dodáva P. Štěpánová.

Majitelia z destinácií považovaných za daňový raj majú v základnom kapitáli týchto spoločností investovaných takmer 10,6 miliardy eur. Najviac slovenských firiem so sídlom v daňových rajoch podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu (970), v oblasti profesijných a vedeckých činností (904) a v oblasti nehnuteľností (656).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *