Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Vznikne minimálna penzia – vo výške 270 eur

Penzia Peter Apolen 22.12.2014 | 10:48 0 Komentárov

Od začiatku júla budúceho roka vznikne na Slovensku inštitút minimálneho dôchodku. Podmienkou na jeho získanie je 30 rokov dôchodkového poistenia. Jeho výška je stanovená na 136 percent životného minima, čo je pre budúci rok 269,5 eura. 

Za každý ďalší rok dôchodkového poistenia sa bude suma dôchodku zvyšovať o dva percentuálne body a od 40 odpracovaných rokov o tri percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia budúci rok predstavovala 340,8 eura.

Dôchodcovia s malou penziou tak už nebudú musieť žiadať úrad práce a sociálnych vecí o dávku v hmotnej núdzi. Suma minimálneho dôchodku má byť v jednotlivých prípadoch o približne desať eur až 23 eur vyššia, ako je v súčasnosti súčet sumy dôchodku a dávky v hmotnej núdzi, na ktorú má penzista nárok. Minimálny dôchodku sa bude každoročne valorizovať k 1. januáru podľa vývoja životného minima. 

Minimálny dôchodok by malo v budúcom roku dostávať približne 75-tisíc penzistov. Pre štát to bude znamenať výdavky vo výške 16,4 milióna eur a ďalšom roku 31 miliónov eur. 

Okrem toho bude štát od roku 2016 dorovnávať dôchodok tým, ktorí by mali v prípade pokračovania spoločného štátu vyššiu penziu ako v súčasnosti. K tomuto kroku pristúpi i Česko. Pôjde o ľudí, ktorí získali najmenej 25 československých rokov dôchodkového poistenia pred 1. januárom 1993 a získali v období od 1. januára 1993 do 31. decembra 2003 aspoň 1 rok dôchodkového poistenia podľa právnych predpisov SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *