Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Zelený utorok podporil aj MMF so zlepšením výhľadu globálneho rastu

Investície 17.04.2012 | 23:00 0 Komentárov

Počas utorka sme boli svedkami rastu väčšiny európskych aj amerických akciových indexov. V Európe zavládla pozitívna nálada, po tom čo sa Španielom podarilo pri dnešnej aukcii pokladničných poukážok umiestniť na trh 3.18 miliardy EUR, pričom primárnym cieľom bolo umiestnenie objemu 3 miliardy. Španieli si však požičali oproti predchádzajúcim aukciám drahšie. 

12-mesačné pokladničné poukážky emitovali s priemerným výnosom 2.623 % oproti 1.418 % z 20. marca a18-mesačné s výnosom 3.11 % oproti 1.71 % z poslednej podobnej aukcie. Po tejto úspešnej emisii sa výnosy 10-ročných španielskych dlhopisov opäť vrátili pod psychologickú hranicu 6 %, avšak ako dnes varovala šéfka MMF Lagardeová,Španielom ako krajine so silnou ekonomikou nemusí stačiť len konsolidácia verejných financií, ale je nevyhnutné oživenie ekonomického rastu, zníženie nezamestnanosti, čomu však investori moc neveria. Trojica hlavných európskych indexov napriek tomu skončila obchodovanie vo výrazných ziskoch: FTSE + 1.78 %, CAC +2.72 %, DAX +2.65 %.V rámci makroúdajov sa v eurozóne zverejnila inflácia, ktorá medzimesačne vzrástla na 1.3 % a medziročne na 2.7 %.

Dobrú náladu na trhoch spôsobilo aj upravenie odhadu globálneho ekonomického rastu zo strany MMF a to najmä pre zlepšujúci sa stav ekonomiky USA. Podľa najnovších odhadov by malo svetové hospodárstvo v roku 2012 expandovať o 3.5 % teda o 0.2 % viac ako podľa odhadov z januára. V roku 2013 by mala globálna ekonomika vzrásť o 4.1 %. Pozitívne správy prišli aj z prieskumov medzinárodného inštitútu ZEW, podľa ktorého vývoj ekonomického sentimentu v eurozóne v apríli vzrástol oproti marcovej úrovni 11.00 bodu na súčasných 13.1 bodov.

V USA sa obchodovanie nieslo taktiež v zelených číslach. Americký senát dnes zamietol Buffetov návrh na 30 % zdanenie príjmov tých najbohatších, čo sa pozitívne odrazilo na utorkovom raste. Akciové indexy v USA tak ukončili utorňajšiu rally nasledovne: DowJones +1.50 %, S&P 500 +1.55 %, Nasdaq +1.82 %.

Zdroj: Miroslav Blahušiak, junior analytik CapitalMarkets, o.c.p, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *