Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ženy dlžia v priemere menej ako muži

Ženy i muži na Slovensku sa najviac zadlžujú vo veku 25 až 34 rokov. Priemerný dlh žien predstavuje viac ako 1200 eur, zatiaľ čo muži dlžia v priemere takmer 1700 eur. 

Vyplýva to z informácií spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. 

No na druhej strane trvá ženám splatenie dlhov spravidla dlhší čas a vo veku nad 45 rokov majú dlhy častejšie než muži. Ženy i muži majú v úplnej väčšine – zhruba 90 percent z nich, jeden dlh, len desatina z nich má dlhov viac. Najviac zadlžených žien žije v Košickom, Žilinskom a Nitrianskom kraji. 

„Naše štatistiky korešpondujú s ekonomickou realitou Slovenskej republiky, kde ženy majú celkovo nižšiu priemernú mzdu a často za rovnakú prácu dostávajú menší plat než muži. Ekonomickej situácii žien neprispieva ani rodičovská dovolenka a následný neľahký návrat do zamestnania,“ hovorí Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK.

Priemerná mzda žien na Slovensku sa v rokoch 2010 až 2014 pohybovala okolo troch štvrtín úrovne platu mužov. V roku 2015 dosiahla u nežnejšieho pohlavia 834 eur, kým muži brali v priemere 1085 eur. V porovnaní s mužskými kolegami zarábajú ženy výrazne menej najmä v manažérskych pozíciách i v zamestnaniach vyžadujúcich odbornú kvalifikáciu. K postupnému vyrovnávaniu platov dochádza u mladšej generácie mužov a žien. Z celkového počtu 256.000 nezamestnaných na Slovensku je zhruba 132.000 žien (48 %).

„Z našich prieskumov vyplýva, že až štvrtina žien sa v poslednom čase dostala do stavu, keď mala vážne obavy o svoju finančnú situáciu. Podobný problém však mala len necelá pätina opýtaných mužov. Väčší podiel žien oproti mužom tiež uvádza ako hlavnú príčinu finančných problémov stratu zamestnania,“ vysvetľuje M. Fixová.

Dlhy predstavujú značné riziko predovšetkým pre matky samoživiteľky, či už sú na rodičovskej dovolenke, alebo zamestnané. Tieto ženy musia často čeliť nečakaným výdavkom, pričom nemajú dostatočné úspory na ich pokrytie. Matky sa dostávajú do závažných finančných problémov i v prípadoch, keď otec dieťaťa riadne neplatí stanovené výživné. Potom je nutné obrátiť sa na súd, prípadne podať trestné oznámenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *