Nedeľa 25. októbra. Meniny má Aurel

Ženy na Slovensku zarábajú o zhruba 20 % menej ako muži

DaneOstatné správy 18.09.2020 | 15:41 0 Komentárov

Nerovnosť v odmeňovaní žien a mužov pretrváva. Ženy zarábajú podľa štatistík v priemere len 80 percent toho, čo muži.

Muži zarábali vlani podľa údajov Štatistického úradu SR mesačne v hrubom 1399 eur, kým ženy o 283 eur menej, a to 1116 eur. Rozdiel tak predstavuje 20 percent. Postupne sa však znižuje.

Odstup celkových miezd žien a mužov na Slovensku sa v dlhodobom sledovaní zmenšuje. Klesol z hodnoty 25,3 percenta v roku 2008 na vlaňajších 20,2 percenta.

Štatistický úrad údaje zverejnil v súvislosti s dnešným Medzinárodným dňom rovnosti v odmeňovaní.

Najväčšie rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami sú v Trenčianskom kraji, v Žilinskom kraji a v Bratislavskom kraji, v ktorých ženské zárobky zaostávali za mužskými o viac ako 23 percent.

Výraznejšie rozdiely sú aj v rôznych vekových skupinách. Vo veku nad 35 rokov majú ženy nižšie zárobky až o štvrtinu. Naopak, mladší zamestnanci majú platy viac vyrovnanejšie. Od 25 až 30 rokov veku sú ženské nižšie len o 12 percent.

U žien tvorí základná mzda väčší podiel na celkovom zárobku. Ženy majú o 45 percent nižšie prémie a odmeny ako muži. „Medzi faktory, ktoré vplývajú na pomalší rast miezd žien oproti mzdám mužov, patria najmä vzdelanie a zastúpenie mužov a žien v jednotlivých nízko- alebo vysokopríjmových ekonomických činnostiach a zamestnaniach,“ zdôraznil riaditeľ odboru štatistiky práce a vzdelávania (ŠÚ) SR Ivan Chrappa.

Mzdové rozdiely ovplyvňujú aj zakorenené predsudky o vhodnosti mužov a žien vykonávať určité práce, postup v zamestnaní a participácia na vedúcich funkciách. No aj súvislosti so starostlivosťou o závislé osoby v domácnosti, teda materské a rodičovské povinnosti. Má to nezanedbateľný vplyv na celkové množstvo odpracovaných hodín.

Z pohľadu povolaní je najväčší rozdiel medzi platmi obchodných zástupcov v oblasti predaja informačných a komunikačných technológií. Mužskí zástupcovia v tejto profesii zarábali mesačne viac ako 3700 eur v hrubom, čo bolo o 1794 eur viac ako ich ženské kolegyne. Ženy teda zarobili v tomto povolaní o 48 % menej ako muži.

Výrazný rozdiel je aj medzi manažérmi vo finančníctve a poisťovníctve. Muži na riadiacich postoch v tejto oblasti zarobili o 1365 eur viac ako ženy. Manažéri v doprave, logistike a poštových službách zarobili o 1107 eur viac ako manažérky.

Naopak, oblastí, v ktorých ženy dosiahli vyššie platy ako muži, bolo podstatne menej. Ide o profesie zväčša s nižšou priemernou hrubou mzdou aj nižšími rozdielmi v prospech žien.

Ženy zarobili viac ako muži napríklad v oblasti udeľovania licencií a iných oprávnení, a to o 304 eur, na pozíciách odborných administratívnych asistentov v zdravotníckych zariadeniach o 295 eur, ako aj v profesii recepčné (okrem hotelových) o 183 eur. Vyššie platy ako ich mužskí kolegovia mali aj učiteľky v základných školách o 173 eur.

Na riadiacich postoch boli ženy odmeňované viac ako muži len v stavebníctve a v oblasti sociálnej starostlivosti a ich náskok pred mzdami mužov bol menej ako 100 eur. Spomedzi najvyšších riadiacich postov to boli jediné dve odvetvia z 24 sledovaných, v ktorých ženy dosiahli vyššie platy ako muži.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial