Streda 19. decembra. Meniny má Judita

Forex: Žiaden nový impulz od BoJ, USDJPY sa posúva dole

Investície 13.03.2012 | 12:19 0 Komentárov

Pozornosť Ázie sa dnes upierala na očakávané vyhlásenie Bank of Japan po dvojdňovom zasadnutí.

Po nezvyklých prieťahoch ohlásila BoJ nezmenenú úrokovú sadzbu, ktorá sa tak pevne drží na 0,1% (čo iného tiež BoJ zostáva?), a žiadne ďalšie kroky smerom k uvoľneniu oznámené neboli. Rozhodnutie ponechať sadzbu bez zmeny bolo jednomyseľné, ale jeden člen rady navrhol navýšenie programu výkupu aktív a podpory úverov o ďalších 5 biliónov jenov. Na túto správu zareagoval pár USDJPY poklesom.

Ďalšie zverejňované dáta: indexy NAB mapujúce podnikateľské aktivity v Austrálii vyslali zmiešaný signál, podnikateľské podmienky sa vo februári mierne zlepšili z +2 na +3 body, avšak podnikateľská dôvera sa prepadla z +4 na +1 bod. Zhoršujúci sa výhľad externých podmienok a silný AUD sa podpísali na dôvere, čo následne viedlo k zníženiu indexu zamestnanosti (z +1 na nulu) a prepadu budúcich objednávok o jeden bod na –2. Indexy tržieb a ziskovosti sa o málinko zlepšili na +8 a +2 v danom poradí. Celkovo správa NAB konštatovala, že prieskumy zodpovedajú rastu ekonomiky na pozadí o približne 3,5–3,75% a raste HDP o 3,25% zo začiatku roka 2012. AUD zostal uverejnenými dátami v podstate nedotknutý.

Inde vo svete: britská libra takmer nereagovala na mierne zlepšenie bilancie cien domov RICS, ktorej tempo prepadu spomalilo vo februári najviac za posledných desať mesiacov. Z –16% bilancie posilnila na –13% a odhad očakávaného rastu cien v najbližších troch mesiacoch sa zvýšil z –14 na nulu. Očakávanie na budúci rok stúpli z –4% na +11% a prvýkrát za takmer dva roky sa tak dostali nad nulu. Štúdia tiež uviedla, že zatiaľ čo krátkodobému sentimentu nahráva dvojročný odklad dane z prevodu pre tých, ktorí kupujú svoju prvú nehnuteľnosť, potenciálne priaznivejší ekonomický výhľad podporuje dlhodobé očakávania. Po včerajšom výpredaji však libra naďalej oslabovala.

Väčšina menových párov počas včerajšej večernej seansy tápal a žiadne dáta nedokázali vychýliť obchodovanie z úzkych pásiem akýmkoľvek smerom. EUR nepokračovalo vo svojom piatkovom poklese vďaka stabilnému dopytu pri poklesoch a minimum z ázijskej seansy bolo pre obchodovanie v Európe i USA nezrozumiteľné. Horšie sa darilo libre, ktorá sa prepadla pod technickú podporu na úrovni 55 denného kĺzavého priemeru.

Počas americkej seansy neboli zverejnené žiadne makrodáta a meny sa držali v úzkych pásmach. Po jednom z najpokojnejších dní tohto roka uzavrel Wall Street so zmiešanými výsledkami – index DJIA posilnil o 0,29% a S&P o 0,02%, zatiaľ čo Nasdaq zaznamenal 0,16% pokles.

Zdroj: Andrew Robinson, analytik menových trhov Saxo Bank. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *