Utorok 18. február. Meniny má Jaromír

Získať maximálnu prémie k stavebnému sporeniu bude v novom roku ťažšie

Na získanie maximálnej štátnej prémie pri stavebnom sporení bude treba od Nového roku nasporiť viac. Kým tento rok je to 781,06 eura, od 1. januára to bude o1207,09 eura. Výška prémie bude i naďalej 66,39 eura.

Zmena limitu nasporenej sumy vyplýva zo zákona o stavebnom sporení. Suma potrebná na získanie plnej prémie, čo je inými slovami úročenie vkladov sporiteľov, je stanovená vzorcom vychádzajúcim z ceny štátnych dlhopisov Slovenska. Keďže ich ceny boli tento rok minimálne mení sa i úročenie vkladov stavebných sporiteľov formou štátnej prémie.

Tento systém výpočtu prémie sa používa od roku 2005. Stavebné sporiteľne ho vtedy privítali. Do vtedy sa totiž výška prémie menila každoročne zákonom o štátnom rozpočte a bola teda ovplyvnená aktuálnymi politickými prioritami.

Od roku 2006 je teda výška maximálnej štátnej prémie stanovená na 66,39 eura. Ešte v roku 2000 to bolo 199,2 eura.  

Stavebné sa k budúcoročnej zmene nevyjadrujú tragicky. Vysvetľujú, že v prípade nižších vkladov získajú sporitelia alikvotnú časť štátnej prémie, čo by na nich mohlo i naďalej pôsobiť motivačne. Ani dnes značná časť sporiteľov nevkladá celú sumu potrebnú na získanie maximálnej prémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *