Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Živnostníci sa môžu poistiť pre prípad nezamestnanosti

Poistenie Peter Apolen 19.10.2016 | 12:47 0 Komentárov

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a iné samostatne zárobkovo činné osoby, že ak chcú mať po ukončení činnosti nárok na dávku v nezamestnanosti, musia sa predtým popri podnikaní dobrovoľne poistiť.

Podmienkou na priznanie dávky živnostníkovi je totiž najmenej 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce a dobrovoľné poistenie zaplatené v stanovenej lehote a sume.

Na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti sa môže prihlásiť SZČO, ktorá je povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená, prostredníctvom Registračného listu FO. SZČO, ktorá nie je povinne poistená na tieto druhy poistenia, sa Registračným listom FO môže prihlásiť len spolu s dobrovoľným dôchodkovým a dobrovoľným nemocenským poistením. Spolu s prihláškou doručí pobočke Sociálnej poisťovne v mieste bydliska aj vyplnené Vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby.

Dobrovoľné poistenie vzniká najskôr dňom podania prihlášky a zaniká dňom odhlásenia z dobrovoľného poistenia podaním odhlášky. Na toto poistenie nie je možné sa prihlásiť ani odhlásiť spätne.

Podrobnosti o podmienkach a výške dávky v nezamestnanosti sa dajú násť na webe Sociálnej poisťovne v časti Poistenie v nezamestnanosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *