Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Zlaté pravidlo predvianočnej nákupnej horúčky: Darček by mal prežiť dobu splácania úveru

Ostatné správy 17.12.2019 | 13:23 0 Komentárov

Zlaté pravidlo predvianočnej nákupnej horúčky pritom znie: vždy majte na pamäti rozpočet a vaše finančné limity. Určite sa nezadlžujte tak, aby životnosť darčeka neprežila dobu splácania úveru. „Vždy je potrebné stanoviť si finančný strop na darčeky, nad ktorý nejdeme, aby sme neohrozili rodinný rozpočet. Rozpočet sviatkov bol bežnou záležitosťou našich mám už pred desiatkami rokov a je vhodné sa k tomu vrátiť a neriadiť sa emóciami temer živelne, ako to robí väčšina,“ konštatuje Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).

Poplatky nie sú len čísla

Najlepšie je, samozrejme, myslieť na nákup darčekov vždy s dostatočným predstihom a vedieť komu a čo chcete kúpiť, a s akým rozpočtom. Práve časový predstih zabezpečí porovnanie si ponúk a cien v obchodoch, zistenie dostupnosti tovaru v kamenných obchodoch či na internete, vrátane podmienok nákupu a termínu doručenia. Ak už však čas tlačí, i tak dajte emócie bokom. „Pôžička na darčeky by mala byť až krajným riešením,“ upozorňuje D. Huttová.

Využívať spotrebné úvery, samozrejme, nie je zlé. No mali by ste tak robiť až pri finančne objemnejších darčekoch a pri poznaní všetkých podmienok a jasne stanovenom finančnom pláne, či úver dokážete splácať aj pri nepredvídaných udalostiach, napríklad pri strate zamestnania, chorobe a podobne. „Spotrebný úver by sme si nemali brať na obstaranie darčeka, ktorého životnosť je kratšia, než doba splácania úveru,“ zdôrazňuje Darina Huttová.

Rýchle pôžičky sú najdrahšie

Ako totiž ukazujú skúsenosti asociácie, práve v tomto období mnohí podľahnú nevýhodným rýchlym pôžičkám, často z nedôveryhodných nebankových inštitúcií, lebo z časových dôvodov či neznalosti neporovnávajú produkty viacerých bánk.

„Nedostatočná finančná gramotnosť mnohých spôsobuje, že zohľadňujú len lákavý úrok, dokonca neskorší odklad splácania a nepozerajú sa na celkové náklady na pôžičku. Teda koľko celkovo preplatia,“ zdôrazňuje D. Huttová.

Nie je ojedinelé, že sa takýto úrok šplhá aj na sto percent. „Len jedna nezaplatená splátka pritom znamená enormný nárast zadlženia a pád do dlhovej špirály,“ upozorňuje odborníčka. Popri celkových nákladoch, tzv. RPMN, je preto dôležitá aj flexibilita finančnej inštitúcie či nastavenie schvaľovacích procesov.

„K splácaniu úveru zároveň musí automaticky nastúpiť vytváranie rezervy pre prípady, keď bude splácanie ohrozené,“ dodáva generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial