Streda 27. marca. Meniny má Alena

Zlato a striebro žiaria, zemný plyn prenasledovaný prebytkom ponuky

Investície 06.02.2012 | 16:59 0 Komentárov

Pri pohľade na výnosy jednotlivých tried aktív na začiatku roka by si jeden mohol myslieť, že sa pozeráme na obdobie pol roka, nie jedného mesiaca. Mnoho sektorov vykázalo veľmi silný rast a niektoré majú za sebou najsilnejší štart za niekoľko desaťročí. Negatívny sentiment, ktorý ovládal trhy koncom roka 2011 je preč a investori, z ktorých mnohí zvolili defenzívne stratégie, boli prinútení hnať trh vyššie.

Podľa analytika Saxo Bank Ole S. Hansena akciové trhy po celom svete leteli nahor, najmä rozvíjajúce sa trhy zažili silné oživenie, pričom index MSCI Emerging pridal 11,4%. Dolár, aspoň dočasne, nie je v obľube, pretože bol prekúpený, najmä proti euru a menám rozvíjajúcich sa krajín. V januári sa najviac darilo cyklickým akciám a to sa odrazilo aj v komoditách. Tabuľka nižšie ukazuje, že január bol najmä o kovoch.

saxo-6-februar-2012-komodity-a

Vzácne a priemyselné kovy leteli v januári nahor a mnoho investorov bolo nakoniec z trhu vyhodených a krátke pozície boli zmenené na dlhé, čo rely ešte viac podporilo. Poľnohospodársky sektor zostal okolo nuly a energie majú za sebou prekvapivo negatívny mesiac napriek geopolitickým nezhodám. Extrémne nízke úrokové miery v USA spolu s kvantitatívnym uvoľňovaním v Európe priniesli späť spomienky na vývoj komodít na konci roka 2010, kedy rely na komoditách štartovala druhá vlna kvantitatívneho uvoľňovania.

Pri pohľade na jednotlivé komodity neprekvapí, že medzi piatimi najlepšími nájdeme striebro, zlato a meď, pričom spodný koniec okupuje zemný plyn, ktorý trpí vďaka previsu ponuky. Ropa WTI tiež padala a cenový rozdiel medzi ňou a ropou Brent sa opäť výrazne rozšíril vďaka rozdielnemu výhľadu na vývoj ponuky v USA a vo zvyšku sveta.

saxo-6-februar-2012-komodity-b  

Dolár od svojich maxím uprostred januára oslabil, čo komoditám všeobecne pomohlo. Počas korekcie však hedžové fondy navyšovali dlhé pozície na rekordné úrovne, najmä proti euru, čo ukazuje na silné presvedčenie, že začne opäť posilňovať. Na druhej strane možno argumentovať, že ďalšie oslabovanie dolára by prípadne mohlo spustiť jeho ďalší predaj vďaka prelomeniu stoploss, čo by pomohlo ďalšiemu rastu cien komodít.

Striebro si v januári pripísalo najlepší výkon, z časti aj vďaka tomu, že do nového roka vstúpilo na výrazne nízkych úrovniach, pretože koniec roka 2011 pre striebro nebol priaznivý. V porovnaní so zlatom sa mu darilo výrazne lepšie, pričom pomer oboch cien sa opäť priblížil na 50 uncí striebra za 1 uncu zlata, nedávne maximum je 57,4. Technicky je rezistencia na 36,50 USD, čo je zároveň horná strana súčasného pásma, ktoré je vymedzené trendovou líniou z maxím 2011. Podpora je potom na nedávnej konsolidácii pri 33 USD.

Cena zlata minulý týždeň rástla piaty týždeň v rade, pretože investori získavajú späť časť dôvery, ktorú počas poslednej korekcie stratili. Rast ceny po prekvapivom vyhlásení FEDu, že bude pravdepodobne sadzby na extrémne nízkych úrovniach držať o rok dlhšie, než sa očakávalo, ešte zrýchlil. To spolu s ECB, ktorá pumpuje miliardy eur do finančného systému, poskytlo zlatu potrebný impulz k naštartovaniu rely. Technicky sa teraz zlato nachádza v prekúpenej oblasti, čo zvyšuje riziko konsolidácie. Súčasný obchodný kanál ukazuje rezistenciu na 1770 USD za uncu a podporu medzi 1735 a 1700 USD.

saxo-6-februar-2012-komodity-c  

Hedžové fondy začali rok 2011 negatívnym výhľadom na meď vďaka ekonomickému výhľadu, ktorý je zaťažený neistotou, vďaka európskej dlhovej kríze a vďaka riziku tvrdého pristátia čínskej ekonomiky, najväčšieho svetového spotrebiteľa. Drobná zmena výhľadu spolu s lepšími ekonomickými dátami z USA odštartovala na medi zmenu kurzu a tá sa od miním z piateho decembra vydala strmo nahor, pričom zmazala polovicu strát, ktoré utrpela v roku 2011. To teraz otvorilo otázku, či trh nepredbehol sám seba a či pozície nepredpokladajú ďalšie pozitívne správy z globálnej ekonomiky, čo môže byť pri súčasnom stave nereálne.

Cena ropy WTI klesala a obchodníci sú ohľadom ďalšieho vývoja neistí. Obavy z pokračujúceho spomalenia, ak nie priamo zníženie spotreby, boli nahradené rizikom cenového nárastu v dôsledku geopolitického rizika, najmä napätia medzi Iránom a Európou ohľadom jadrových plánov.

Hedžové fondy naďalej počas poklesu ceny navyšujú na rope WTI dlhé pozície, aktuálne dosiahli 248 miliónov barelov. To zvyšuje riziko likvidácie dlhých pozícií, čo sme videli minulý týždeň pri oznámení, že americký dopyt klesá. Podľa americkej Informačnej agentúry pre energetiku klesol teraz v Amerike dopyt na 18 miliónov barelov denne, významný pokles nastal aj u spotreby zemného plynu.

Vďaka tomu je ropa WTI teraz pod väčším tlakom než Brent, takže cena je proti Brent nižšia o 16 dolárov, čo je najviac za 6 mesiacov. Aj to je dôsledok nárastu geopolitického rizika, z čoho ťaží Brent, ktorý teraz hrá rolu svetového benchmarku. K tomu sa ešte počíta nedostatok ropy Brent v Európe, kde je dopyt stále vysoký, najmä keď si niektoré krajiny museli vďaka júlovému embargu na iránsku ropu nájsť nových dodávateľov.

saxo-6-februar-2012-komodity-d

Technicky je ropa Brent uväznená v pásme 115 až 109 USD, zatiaľ čo WTI opäť vďaka horšiemu vývoju spomínanému vyššie testuje podporu. Pokles pod 95 dolárov so sebou nesie riziko agresívnej likvidácie dlhých pozícií, čo by mohlo cenu stiahnuť pod 90 dolárov.

Zdroj: Ole S. Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *