Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Zlato je považované za bezpečný prístav s veľkým potenciálom

Zlato spolu s ropou patrí medzi najčastejšie obchodované komodity. Obchoduje s nimi až 95 % investorov a iba 5 % investorov sa venuje ostatným komoditám. Zlato tiež na rozdiel od ostatných komodít funguje ako zaisťovací (hedgeový) nástroj v prípade nestability akciových alebo menových trhov.

Najväčší rozmach vlny investícií do zlata prebehla v 80. rokoch po skončení zlatého štandardu v období ropnej krízy. Investori hľadali bezpečný prístav, kam uložiť svoje aktíva, a ten im zlato poskytlo. V minulosti nakupovali zlato hlavne zlatnícke spoločnosti a centrálne banky v USA a v Európe. S nástupom internetu a globalizácie sa veľmi významnými hráčmi v obchodovaní so zlatom stali aj Čína a India.

Čo stojí za masívnymi nákupmi zlata?

Odpoveďou sú dva dôvody. Napríklad taká Čína, tá je jedna z krajín s najväčšími menovými rezervami na svete. V čase neistej budúcnosti niektorých mien sa preto čínska národná banka rozhodla diverzifikovať riziko práve nákupmi obrovského množstva zlata. V Číne navyše prakticky neexistuje dôchodkový systém. Ľudia preto pri výbere sporiacich nástrojov musí byť obzvlášť opatrní a starostlivo vyberať, do čoho svoje peniaze uložia. Zlato a šperky sú pre nich historicky prvou voľbou. Predtým bolo zlato kupované výhradne za americké doláre, ale na prelome rokov 2006 a 2007 sa začalo zlato obchodovať aj v iných menách. V eurách je zlato v súčasnosti oveľa ziskovejšie než v dolároch.

Čo hýbe cenou zlata?

Predchádzajúca závislosť ceny zlata na dolári mala za následok, že v prípade klesania ceny dolára rástla cena zlata. Tento vzťah už v súčasnosti neplatí tak striktne a v posledných týždňoch rastie cena zlata aj cez posilňujúci dolár. Otázkou zostáva, kam sa zlato pohne v prípade, že dolár znova oslabí? Pravdepodobne sa mu bude dariť ešte lepšie.

Zlato predstavuje bezpečnú alternatívu, do ktorej investori s obľubou vkladajú svoje peniaze v prípade, že iné inštrumenty nie sú bezpečné alebo ich ceny klesajú. Takáto situácia teraz nastáva napríklad v prípade európskej meny alebo štátnych dlhopisov niektorých európskych krajín. Euro má tendenciu oslabovať a investori tak presúvajú zdroje inam – do zlata. Európske centrálne banky preto ustupujú od plánovaného predaja zlatých rezerv.

Aký vývoj nás čaká v najbližšej dobe?

V blízkej dobe očakávame korekciu na akciových trhoch, pretože ceny amerických i európskych akcií sú teraz predražené. Ak so sebou akciové trhy nestrhnú aj dlhopisy, meny a komodity, ako sa to stalo v roku 2008, mohol by pokles cien akcií spôsobiť ďalší príval investícií do zlata. Goldman Sachs predpokladá, že cena zlata by v horizonte jedného roka mohla presiahnuť hodnotu až 2 000 USD za trójsku uncu. Teraz sa pohybuje okolo 1 230 USD. Z toho je jasne vidieť veľký potenciál, ktorý teraz zlato pre investorov predstavuje.

Cena zlata vzrástla od začiatku roka iba o 13 %, preto zatiaľ môžeme len ťažko hovoriť o bubline. Situáciu však pozorne sledujeme. V krátkodobom horizonte môžeme očakávať mierne čiastkové poklesy, ktoré nasledujú väčšinou potom, čo zlatý kov zdolá nové maximá.

Možnosti investícií do zlata

Do zlata je možné investovať niekoľkými spôsobmi. V minulosti bol najrozšírenejší nákup komodity s fyzickou dodávkou, teda nákup zlatých tehál. Tento spôsob však nie je príliš likvidný a vzhľadom na veľkú volatilitu aktuálnej ceny zlata (až desiatky percent v rade dní) pomerne rizikový. Ak chcete do zlata investovať dlhodobo, teda dlhšie ako na rok, je najvhodnejším spôsobom nákup podielových listov ETF fondov (fondov obchodovaných na burze). Niektoré z týchto fondov sú po centrálnych bankách najväčšími nákupcami zlata na svete. Ich aktivita tak môže byť určitým indikátorom trendu. Starostlivo preto sledujeme ich pohyby, ktoré by mohli byť prvým nastávajúcim indikátorom korekcie.

Druhým spôsobom dlhodobej investície je nákup akcií firiem ťažiacich zlato. Ak ale nechcete držať zlato dlhšie ako jeden rok, je rozumnejšie investovať do opcií, futures kontraktov a hlavne do spotových obchodov.

Zdroj: Karol Piovarcsy, manažér Saxo Bank pre strednú a východnú Európu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *