Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Týždeň v komoditách: Zlato trhá rekordy

Komoditám sa v uplynulých niekoľkých týždňoch darilo mazať júnový prepad, počas ktorého došlo k redukcii špekulatívnych pozícií. Hlavné komoditné indexy sú späť v čiernych číslach a za uplynulé dva týždne zaznamenala zisk väčšina sektorov.

Rovnako ako pri zostatkoch tried aktív, tak aj komoditní obchodníci pozorne sledujú vývoj na oboch stranách Atlantiku. Európska dlhový kríza v plnom prúde a politici aj centrálni bankári sa snažia zabrániť nákaze ďalších krajín ako je Taliansko, ktoré trpia pod zjavnými útokmi špekulantov. Americkej vláde sa nedarí presadiť zákon, ktorým navýši dlhový strop, inak hrozí riziko zníženia ratingu a bankrotu. Uprostred toho spolu zvádza boj euro s dolárom a zatiaľ nevieme víťaza.

Cena ropy sa drží, rezervná kapacita klesá

Polovica ropy, ktorú chcela Medzinárodná energetická agentúra uvoľniť zo strategických rezerv, je už na trhu. Ak bolo cieľom znížiť cenu ropy, tak to sa zatiaľ nepodarilo. Ropa Brent stojí 116 dolárov a cena sa od uvoľnenia rezerv takmer nezmenila, naopak je na trhu stále cítiť napätie vďaka nedostatku kvalitnej ropy z Líbye. Cena ropy WTI je nižšie, ale ako benchmark slúži práve Brent.

Forwardové ceny sa príliš nemenia vďaka obavám o rezervné kapacity. Zvýšený dopyt zo strany rozvíjajúcich sa krajín v nasledujúcich mesiacoch a rokoch bude zaťažovať producentov i naďalej. Medzinárodná energetická agentúra (MEA) minulý týždeň zverejnila správu, v ktorej v roku 2012 predpovedá rast spotreby ropy o 1,47 miliónov barelov denne na 91 milióna barelov. Pripustila tiež, že vysoká cena ropy môže predpoveď znížiť.

Cena ropy Brent je tento rok priemerne 111,40, teda 39 percent nad priemerom roku 2010. To spolu s vyššími cenami potravín negatívne ovplyvňuje ekonomickú aktivitu domácností v západných krajinách a predstavuje riziko ďalšieho poklesu. 

Pretože kríza v Líbyi stále nie je vyriešená, bude zaujímavé sledovať, či sa MEA rozhodne uvoľniť viac ako pôvodne plánovaných 60 miliónov barelov. Rozhodnutie bude známe do 30 dní po pôvodnom oznámení, čo je tento piatok a špekulácie budú dovtedy ovládať trh.

Brent so septembrovým dodaním sa obchoduje za 114 až 120 dolárov a trh venuje pozornosť vývoju ekonomickej situácie na oboch stranách Atlantiku. Akonáhle sa prezident Obama dohodne s republikánmi na strope pre výšku dlhu, možno čakať, že trh obráti pozornosť znova na európsku dlhovú krízu a to bude znamenať podporu pre dolár, čo znamená slabšiu podporu pre ropu.

Obavy z vývoja dlhov podporujú zlato a striebro

Zlato minulý týždeň vytvorilo nový rekord hneď v niekoľkých menách, pretože ťaží z makroekonomického vývoja na oboch stranách Atlantiku. Býkom na zlate hrá do kariet zhoršenie situácie v Európe, možnosť ďalšieho kola monetárneho stimulu v USA a možného zhoršenia ratingu.

Počas posledných mesiacov investori časť peňazí zo zlata stiahli. To teraz zlatu pomáha späť nahor, aj keď sme v mesiacoch, kedy je fyzický dopyt po zlate tradične slabý.

Máme za sebou deväť ziskových dní v rade a tak by som čakal určitú konsolidáciu okolo 1550 USD, kde je podpora a na 1600 dolároch rezistencie. Kým sa makroekonomická situácia nezlepší, nie je dôvod, aby rast ceny zlata nepokračoval. Ak sa zlatu podarí prekonať 1600, môže rast ceny pokračovať až na horný okraj rastového kanála, teda na 1680.

Tiež striebru sa darí profitovať na rally zlata, pretože striebro je stále významne pod maximami dosiahnutými v apríli. Rastom prekonalo zlato, ale teraz je uväznené v pásme 6 dolárov. Rezistenciu predstavuje 40 USD.

Ceny obilnín rástli vďaka silným fundamentom

Pokles cien obilnín z konca júna a začiatku júla sa zastavil. Rastu cien pomáhajú vysoké teploty a zvýšený export. Výpredaj bol na trhu ešte umocnený špekulantmi, ktorí sa v zhone sťahovali z trhu. Vďaka tomu je ale trh v lepšej kondícii a môže tak lepšie reagovať na fundamentálne správy. Vďaka nim rástli ceny ryže a pšenice. Predpovede počasia ukazujú v USA na pokračujúcej horúce a suché počasie. 

Ryža sa vyšplhala späť na úrovne z roku 2008

Cena ryže na burze v Chicagu v uplynulom mesiaci pridala 13 percent. Dôvodom je menšia americká úroda a neistota ohľadne thajskej politiky. Odhad úrody v USA bol znížený z 7,55 miliónov ton na 6 miliónov ton vďaka suchu v Texase a záplavám.

Rally na cukru sa spomalila

Cena cukru od májových miním pridala 47 percent a ustálila sa okolo 30 dolárov za uncu. Ministerstvo poľnohospodárstva zverejnilo správu, podľa ktorej sú zásoby nižšie, než by mali byť. Možno čakať, že cena bude náchylná k výkyvom, navyše väčšina podporných správ je už v cene zapracovaná.

Zemný plyn ide naďalej do strany

Po tom, čo cena znova testovala 4 dolárovú hranicu, došlo k prudkej otočke späť do stredu pásma. Trh je uväznený medzi očakávaním, že dôjde k rýchlemu nárastu zásob a medzi očakávaním vysokých teplôt v dvoch tretinách USA, čo má spravidla za následok vyššiu spotrebu. Navyše sa blíži hurikánová sezóna, vývoj hurikánov možno sledovať na www.nhc.noaa.gov.

Bavlna sa vracia späť na zem  

Cena ďalej klesala, pretože obavy o vývoj počasia v USA prevážili všeobecne lepšie podmienky, ktoré môžu svetovej produkcii pomôcť odraziť sa od nízkych úrovní v sezóne 2010/2011.

Zdroj: Ole S. Hansen, stratég Saxo Bank.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *