Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Zlato zostáva po intervencii Švajčiarskej národnej banky posledným bezpečným prístavom

Dnes Švajčiarska centrálna banka urobila prietrž špekuláciám trhu, že plánuje nadviazať švajčiarsky frank na euro, aby zastavila zničujúce dôsledky posilňujúcej meny na švajčiarsku ekonomiku.

Oznámenie o minimálnej úrovni EURCHF na 1,200 napriek tomu trh, po niekoľkých dňoch posilňovania na 1,10 CHF za EUR, prekvapilo.

Ďalší bezpečný prístav tak doslova vzal za svoje a investori sa teraz budú pozerať po zlate, jediným bezpečným prístavom, ktorý zostal. Zlato reagovalo okamžite poklesom na 1862, kde prilákalo kupcov, ktorí ho vytiahli až na 1915.

Ak to urýchli zhodnocovanie zlata, ktoré ašpiruje na svoj najlepší rok od roku 1979, ešte len uvidíme. Záujem investorov napriek novým maximám upadá, celkové investície do zlata prostredníctvom futures a ETF fondov poklesli o 251 metrických ton na 2865 ton.

Svoju úlohu môžu zohrať aj obavy o ďalšie zvyšovanie marží na obchodovanie futures, ktoré môžu prinútiť hedžové fondy k ďalšiemu zníženiu investícií, spolu s predajcami, ktorí potrebujú vyrovnať straty z iných investícií, a to napriek fundamentálnym dôvodom, ktoré hovoria pre rast.

Zlato má šancu dosiahnuť v nasledujúcich mesiacoch ceny 1970 USD, ale po viac ako 200 dolárovej korekcii budú krátkodobí obchodníci náchylní k rýchlejšiemu vyberanie ziskov. To môže ďalšie rally spomaliť, aj keď nie zastaviť.

Zdroj: Ole S. Hansen, senior manager, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *