Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

Zlepšili sa podmienky pre programový výber z 2. piliera

Penzia 01.02.2018 | 12:37 0 Komentárov

Sporitelia v 2. pilieri, ktorí majú nárok na penziu, si teraz môžu vybrať väčšiu sumu z úspor v hotovosti.

Zmeny zaviedla novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá znížila prah pre možnosť programového výberu. Limit sa znížil na 432,40 eur. Keď má teda súčet súm všetkých dôchodkových dávok z prvého a druhého piliera, aj vrátene prípadných výsluhových dôchodkov policajtov a vojakov a dávok z cudziny viac ako táto suma, zvyšok úspor môže každý použiť podľa svojho uváženia.

Túto tzv. referenčnú sadzbu, bude každoročne zverejňovať Sociálna poisťovňa. Určuje ju priemerný mesačný starobný dôchodok z prvého piliera.

Suma programového výberu bude teda podliehať zodpovednosti každého penzistu. Môže si za ňu dokúpiť doživotnú rentu, investovať do iného finančného produktu, či inak využiť. Rastie teda aj riziko, že ľudia peniaze použijú na krátkodobú spotrebu. Je preto nutné upozorňovať a zvyšovať povedomie o tom, že ide o dôchodkové úspory, ktoré majú slúžiť na dlhodobé zabezpečenie na penziu.

Okrem toho novela zákona rozviazala ruky sporiteľom, ktorí si platia dobrovoľné príspevky nad rámec zákona. Tie po starom mohli byť od 52. roku života sporiteľa investované len v garantovaných fondoch. Po novom to už môže byť bez obmedzenia aj v rizikových negarantovaných a viac zarábajúcich fondoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *