Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Zlý štart amerického pracovného triatlonu

Trh práce je kľúčom
Americké akciové trhy včera manévrovali na tenkej hrane medzi ziskom a stratou, čo bolo spôsobené prvou disciplínou amerického pracovného triatlonu. Nakoniec však prevážilo sklamanie z výsledku trhu práce (DJIA -0,47%, SP -0,33%, Nasdaq -0,53%).

Prvý týždeň v mesiaci je charakterizovaný okrem zasadnutia európskych centrálnych bánk (aktuálne kvôli sviatkom Veľkej noci posunuté na budúci týždeň) hlavne dátami amerického pracovného trhu.

Zlý štart

Prvé čísla v polovici týždňa prinášajú dáta tvorby pracovných miest súkromného sektora US ekonomiky, v podobe ADP zamestnanosti. Dnešné marcové dáta na úrovni -23 tis., sú pre trh sklamaním. Ide síce o najlepší výsledok za posledné dva roky, ktorý potvrdzuje rastovú trajektóriu a stabilizáciu trhu práce. Trh však očakával pozitívne prírastky a červená farba na číslach z pracovného trhu začína byť pre finančných investorov deprimujúca.

Pozitívne výhľady

Naďalej však dnešný výsledok prvej disciplíny pracovného triatlonu nemusí znamenať negatívny piatkový koniec. Kľúčové disciplíny v podobe tvorby pracovných miest mimo agrárneho sektora (Nonfarm Payrolls) a americkej nezamestnanosti sú totiž očakávané vo veľmi pozitívnych číslach. Prieskum spoločnosti Bloomberg očakáva prírastok 184 tis. (bol by to najlepší výsledok od marca 2007) pracovných miest a udržanie miery nezamestnanosti na úrovni 9,7%. Práve dnešné negatívne dáta citlivo vnímaného pracovného trhu a piatkový výhľad pozitívnych očakávaní držal akciové trhy na tenkej hranici. Netreba však zabudnúť  ani na štvrtkový „pracovný tréning“ v podobe dát spoločnosti Challenger (sleduje ohlasované znižovanie pracovných miest vo veľkých amerických spoločnostiach) a nových/pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

Neutrálne komentáre

Z ekonomických vystúpení zaujali komentáre lokálnych prezidentov FEDu (Lockhart, Dukeová), ktoré potvrdili pozitívnejší výhľad americkej ekonomiky a stabilitu trhu práce. Lockhart zároveň naznačil, že sprísnenie menovej politiky FEDu môže predchádzať zisteniu zlepšovania kapacít na trhu práce. FED tak naďalej nepriamo stále spája zmenu menovej politiky výhradne na trh práce, čo pri očakávaní 9%-nej miery pre tento rok naznačuje potenciál zmeny úrokových sadzieb FEDu až na prelome rokov 2010/11.

Graf vývoja sektorov indexu SP 500

 

Zdroj: Valér Demjan, CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *