Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Zlý začiatok na finančných trhoch, nemusí znamenať aj zlý priebeh

Hoci začiatok roka 2016 poznačili turbulencie na finančných trhoch ako prepad čínskych akcií a zastavené obchodovanie, ktoré vyvolali búrku na globálnych trhoch, výhľad na celý tento rok nie je vôbec zlý. V prospech rastu v Európe a USA hovoria silné fundamenty.

Ekonomický obrázok nie je zlý: makroekonomické čísla v eurozóne sa zlepšujú, americká ekonomika zostáva silná a spotrebitelia stoja za ekonomickým oživením vo väčšine sveta, keď okrem iného využívajú výrazný pokles cien ropy a opätovný nárast pracovných príležitostí. Veríme, že v roku 2016 bude oživenie ekonomík USA a Eurozóny pokračovať a príde k stabilizácii na komoditnou trhu.

Nerovnováha medzi vysokou ponukou ropy a slabším dopytom po nej by sa mala postupne vyrovnať. Netreba zabúdať na to, že nízka cena ropy je dobrou správou pre spotrebiteľov a tým pádom aj pre hospodárstvo. Čínsku hrozbu nepodceňujeme, ale nemáme ani prehnané obavy. Čínska ekonomika s vysokou pravdepodobnosťou spomalí, ale myslíme si, že Čína má predpoklady – ak nie pre mäkké, tak aspoň pre stredne tvrdé pristátie. 

Zvýšená kolísavosť akciových trhoch, ktorej svedkom sme na začiatku tohto roka, by mala pretrvávať počas celého roka. A hoci akcie vykročili do nového roka tou nesprávnou nohou, zostávajú naďalej najviac atraktívnou triedou aktív. Pri dlhodobom investovaní predstavujú vhodnú formu zhodnotenia peňazí. Keďže predpokladáme, že ziskovosť európskych firiem bude v tomto roku rásť, sú európske akcie našou preferovanou témou.  

Zo sektorového hľadiska dávame prednosť investíciám do akcií firiem produkujúcich tovary dlhodobej spotreby, finančného sektora a technologických firiem.

Dlhopisové trhy, naopak, vo väčšine prípadov neponúkajú zaujímavé možnosti investovania. Súčasná úroveň výnosov z dlhopisov je taká nízka, že už nezahŕňa žiadnu prémiu – ani za riziko inflácie, ani za cyklické riziko. Dlhopisy teda naďalej považujeme za extrémne drahé. Síce sa dajú nájsť atraktívne segmenty, ale väčšinou iba pre tých investorov, ktorí sa neboja podstúpiť určité riziko. Pozitívni zostávame len v segmente dlhopisov s vysokým výnosom.

Investičná strategička KBC Asset Management Slovensko – Silvia Čechovičová 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial