Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Zmení výsledok amerických volieb niečo aj v reálnej ekonomike?

Investície 08.11.2018 | 11:05 0 Komentárov

Výsledky volieb v USA pravdepodobne zabránia Donaldovi Trumpovi realizovať svoje výdavkové programy. Môže však dôjsť k znovu oživeniu infraštruktúrnych projektov, ktoré po voľbách z roku 2016 zaspali. Podporu v tejto oblasti totiž deklarovali aj demokrati.

Podľa očakávaní demokrati po voľbách v USA ovládnu Snemovňu reprezentantov a republikáni si udržia väčšinu v senáte. Novú politickú situáciu v USA môžeme chápať ako nevyhnutnú reakciu na nekonvenčnú politiku Bieleho domu.

To, čo však zostáva nezodpovedané, je otázka, ako by mohol výsledok volieb ovplyvniť investorov. Z krátkodobého hľadiska sa pravdepodobne nič nezmení, no v budúcom roku sa môžeme dočkať nového impulzu pre domáci ekonomický rast USA.

Na základe výsledkov volieb v roku 2016 prevládli očakávania, že ekonomická agenda nového prezidenta sa zameria prevažne na domáci trh, a to najmä formou infraštruktúrnych investorov. Musíme však konštatovať, že v tejto oblasti došlo len k malému pokroku. Iné otázky dostali prednosť. Napríklad daňová reforma, ktorá už bola realizovaná alebo zdravotnícka reforma, ktorú sa naopak nepodarilo presadiť.

Keď sa pozrieme spätne na volebnú kampaň z roku 2016, infraštruktúrne výdavky boli pomerne vysokou prioritou tak u demokratov, ako aj u Donalda Trumpa. Je tak možné, že kvôli doterajšiemu potlačeniu témy domácich investícií do infraštruktúry sa postoj demokratov k verejným výdavkom zmení. Doteraz boli demokrati nastavení na presadzovanie daňových škrtov a stráženie deficitu, no ich novou agendou sa môžu stať výdavky na cesty, nemocnice a letiská.

Každá zmena v tejto oblasti by znamenala novú podporu pre celú ekonomiku. Znamenalo by to ďalší rast miezd na, už i teraz napätom, pracovnom trhu a prípadne aj ďalšie očakávania na aktivitu Fedu v budúcom roku. Väčšina politických udalostí má len obmedzený politický dopad. Budú najnovšie americké voľby výnimkou?

Paras Anand, Asset management Fidelity International pre región Ázie a Pacifiku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *