Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Zmeny plánované v novele zákona o finančnom sprostredkovaní

Činnosť finančných sprostredkovateľov, agentov i oveľa menšiu skupinu poradcov čakajú zmeny. Na stole je totiž novela zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve z dielne Ministerstva financií SR. To si od zmien sľubuje prevzatie zavedených pravidiel pre sprostredkovateľov tak, ako ich poznáme z iných európskych krajín.

O najdôležitejšej zmene – limitovať výšku provízii a rozložiť ich vyplácanie na sedem rokov, sme už informovali. Novela však počíta s celým radom ďalších zmien. Jednou z nich je aj povinnosť finančných sprostredkovateľov oznámiť klientom výšku svojej provízie z predaných produktov.

Sprostredkovatelia, či finanční agenti – na rozdiel od poradcov, ktorých je na Slovensku minimum – za svoje služby sú totiž odmeňovaní províziou od bánk či poisťovní, ktorých produkty predali, nie odmenou od koncových klientov.

Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP), ktorá zastupuje podľa svojich slov  62% finančných agentov na Slovensku, sa k tejto téme zatiaľ nechcela vyjadrovať s odôvodnením, že samotný text návrhu jej zatiaľ predložený nebol.

Skúpa na slovo bola aj Národná Banka Slovenska, ktorá nové pravidlá tiež len pripomienkuje. Samotný pôvodca novely – Ministerstvo financií – redakcii investujeme.sk prostredníctvom svojho tlačového odboru odkázal, že “pripomienky a návrhy k materiálu budú predmetom ďalších diskusií a preto je predčasné sa k danej problematike vyjadrovať”.

Detaily preto prinesie až čas. Tu sú oblasti, v ktorých by mala nastať zmena:

  • zmeny vo vedení evidencie agentov a poradcov v registroch Národnej banky Slovenska s cieľom mať možnosť lepšie sledovať ich spoluprácu s jednotlivými finančnými inštitúciami ako aj ich fluktuáciu

  • implementácia Európskej smernice o distribúcii poistenia, podľa ktorej by mali finanční agenti splniť podmienky odbornej spôsobilosti pre všetky sektory, nie len pre sektor poistenia, ktorí ponúkajú

  • Viazaní finační agenti by mali zdokladovať svoju odbornú spôsobilosť už pred dňom začatia ich činnosti, nie do troch mesiacov po jej začiatku ako doteraz

Tému budeme aj naďalej sledovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *