Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Zmeny v stavebnom sporení od januára nebudú

Banky Ľuboslav Kačalka 19.10.2011 | 13:44 1 Komentár

Niekoľko ex-koaličných poslancov z SaS nepodporilo prezidentom vrátený zákon o stavebnom sporení. Zníženie poplatkov a obmedzenie vyplácania štátnej prémie tak od januára nebudú platiť.

Zmeny v zákone o stavebnom sporení schválili poslanci ešte v polovici septembra. Prezident však zákon nepodpísal a 6. októbra ho vrátil NR SR, pretože nesúhlasí s retroaktivitou. Nepáči sa mu, že nárok na štátnu prémiu by stratili aj sporitelia, ktorí o medziúver požiadali pred platnosťou zákona. Prezident pripomenul, že "k imanentným znakom právneho štátu neodmysliteľne patrí aj požiadavka právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok, súčasťou čoho je i zákaz spätného pôsobenia právnych predpisov."

Prezident preto navrhol, aby sa obmedzenie vyplácania štátnej prémie netýkalo sporiteľov, ktorým bol poskytnutý stavebný medziúver pred 1. januárom 2012. Ministerstvo financií prezidentovu pripomienku nezapracovalo.

Proti návrhu dnes hlasovali Stanislav Fořt a Juraj Droba z SaS. Erika Jurinová, Peter Kalist a Martin Fecko z klubu SaS sa hlasovania zdržali. Za návrh nehlasoval ani nezávislý poslanec Andrej Ďurkovský.

"Počas náročných politických rokovaní o budúcej podobe štátnej podpory stavebného sporenia strana SaS opakovane otvárala otázku úplného zrušenia dotovania tohto biznisu. Dnešné hlasovanie v parlamente, keď kvôli niekoľkým poslancom tejto strany nebolo prelomené prezidentské veto, ukazuje, ako to SaS skutočne myslí so svojou principiálnosťou," reagovalo na neschválenie novely zákona ministerstvo financií prostredníctvom hovorcu Martina Jaroša.

Jedna odpoveď na “Zmeny v stavebnom sporení od januára nebudú”

  1. Rudi píše:

    Zaujimave, ze proti bicu na stavebky hlasoval poslanec SaS a niekdajsi AR Wustenrotu S. Fort. Nuz koho, chlieb jes, toho tlacitko tlacis…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *