Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Zmiešané dáta z trhu

Streda bola bohatá predovšetkým na makroekonomické dáta v Európe, hlavné akciové trhy aj napriek tomu nezaznamenali výrazne pohyby. Pred otvorením európskeho trhu sa vyhlasovala zmena maloobchodných cien v Nemecku, ktorá nedopadla podľa očakávaní.

Na mesačnej báze však rastie o 1, 7%, pri očakávaní +0, 4 %. Medziročne však tieto ceny klesajú o 1,5 %, pričom v predchádzajúcom období rástli o 2,3 %. Vyhlasovala sa aj inflácia vo Francúzsku, ktorá si na mesačnej báze pripisuje 0,3 %, pri predpokladanom raste 0,4 %, pozitívne však je že sa dostali z deflačnej úrovne –0,4 %. Medziročne rastú ceny o 0,2 %, čo je v súlade z prechádzajúco hodnotou, avšak predpokladal sa rast o 0,4 %. Ako ďalší fundament sme sa dozvedeli mieru nezamestnanosti v Nemecku, tá ostáva na úrovni 6,1 %.

Nezamestnanosť v Nemecku klesá neustále od októbra 2015, pričom v tomto mesiaci klesol počet nezamestnaných o 7 000 ľudí. Tento ukazovateľ sa vyhlasoval aj v Taliansku, pričom prekonal očakávania analytikov a miera nezamestnanosť tak klesla na 11,4 %. Najsledovanejší európsky fundament bola očakávaná inflácia za Eurozónu, ktorá stagnuje na úrovni 0,2 %, pri očakávaní +0,3 %. Za EU sa vyhlasovala taktiež miera nezamestnanosti ktorá taktiež stagnovala na úrovni 10,1 %.

Ako posledné dáta z Európy spomenieme aj infláciu v Talianku, ktorá nenaplnila očakávania  aj naďalej ostáva v deflačnej zóne na –0,1 %. Medzimesačne rastie o predpoklad na úrovni 0,2 %. Európske akciové indexy končili deň v strate. Paneurópsky Euro Stoxx –0,25 %, britský FTSE 100 klesol o 0,58 %, francúzsky CAC 40 –0,43 a nemecký DAX -0,61 %.

V USA sa dnes vyhlasovala zmena počtu zamestnaných ADP, ktorá rástla o 177 tisíc, pri predpoklade 175 tisíc. Za USA sa vyhlasovalo aj Chicago PMI, ktoré si pohoršilo z hodnoty 55,8 na 51,5. Ako posledný fundament sme sa dozvedeli HDP Kanady, ktoré si medzimesačne polepšilo z –0,6 % na +0,6 %. Medziročne sa vyvíja podľa očakávaní na úrovni 1,1 %. Americké indexy zatvorili obchodne seansu taktiež v strate, a to nasledovne: SPX –0,23 %, Dow Jones –0,30%, NASDAQ –0,19%.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *