Utorok 12. novembra. Meniny má Svätopluk

Značka Made in Czechoslovakia sa vracia

Exportné banky Slovenska a Česka sa dohodli na oživení obchodnej značky Made in Czechoslovakia. Cieľom je nadviazať na dobré renomé značky v niektorých krajinách. Vyplýva to z dohody o spolupráci, ktorú podpísal v Bratislave  generálny riaditeľ a predseda Rady banky Eximbanky SR Igor Lichnovský a generálny riaditeľ Českej exportnej banky a predseda jej predstavenstva Karel Bureš. 

Oživenie značky Czechoslovakia nadväzuje na spoločné historické väzby zahraničného obchodu a výroby. Spoločnou dohodou exportno-úverové agentúry SR a ČR rozvinú vzájomnú spoluprácu pri podpore vývozu do tretích krajín, v ktorých budú môcť nadviazať na tradíciu značky Czechoslovakia.

Dohoda rozšírenia priestoru pre obe inštitúcie v oblasti spoločných vývozných projektov a transakcií do tretích krajín sleduje aj rozšírenie možností pre spoluprácu formou získavania informácií o vhodných exportéroch prípadne importéroch.

Skladba úverového portfólia Českej exportnej banky odráža fakt, že poslaním tejto štátnej banky je podpora vývozu do rizikovejších teritórií. Väčšina úverov je preto alokovaná mimo Európskej únie, najviac – až 44 percent do Ruskej federácie, do Turecka 15 percent a nasledujú Gruzínsko, Azerbajdžan a Ukrajina. Z krajín EÚ pripadá najviac poskytnutých úverov na Slovensko – je to 16 percent. Najvýznamnejším exportným prípadom je pritom dostavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Výška úveru v tomto prípade dosiahne 630 miliónov eur.

Všeobecne sa viac ako polovica úverov Českej exportnej banky týka práve strojov a zariadení na výrobu energie. Českí exportéri hľadajú s podporou Českej exportnej banky nové teritóriá, kde by sa mohli uplatniť a v niektorých prípadoch i nadviazať na dobré meno svojich predchodcov.

Podpora exportu prostredníctvom bankových produktov Eximbanky SR zatiaľ stále kopíruje teritoriálnu štruktúru slovenského vývozu. Stále viac sa ale i tu do popredia dostávajú rizikovejšie teritóriá ako napríklad Rumunsko, Turecko, Rusko, Srbsko, Ukrajina či Bosna a Hercegovina. Zo sektorovej štruktúry prevládajú v podpore exportu Eximbankou SR energetický, strojársky a chemický priemysel.

Vzájomná spolupráca v zmysle dnes podpísanej dohody podlieha ustanoveniam Medzinárodných pravidiel pre štátom podporované exportné úvery (Konsenzu OECD). Platnosť pôvodnej veľmi všeobecnej dohody, ktorá bola uzavretá 25. októbra 2000, sa končí a nahrádza ju v plnom rozsahu nová dohoda o spolupráci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *