Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Zníži Čína dopyt po základných materiáloch?

Tuhá zima na severnej pologuli pomáha komoditám k výrazným rastom. Zvyšovali sa predovšetkým ceny v energetickom sektore.

Údaje o nezamestnanosti v USA zverejnené minulý piatok, v podobe ďalšieho nárastu zrušených pracovných miest, dal trhu jasný signál, že hospodárske oživenie vyspelých krajín bude beh na dlhé trate a že podporu treba hľadať medzi rozvíjajúcimi sa krajinami.

V týchto dňoch sa všetci od hedžových fondov a až po súkromných investorov vracajú na trh a hľadajú príležitosti k ziskovým investíciám. Vďaka silnému výkonu, aké predviedli komodity v roku 2009, kedy index CRB posilnil o 30 % a vďaka prílivu investícií do tohto sektoru vo výške cez 60 miliárd USD, sa celkovo očakáva, že komodity majú pred sebou ďalší pozitívny rok.

Za pozornosť stojí taktiež špekulácia, ktorá sa objavila počas minulého týždňa, že čínska vláda by mohla začať uťahovať menovú politiku, aby znížili riziko inflácie po tom, čo pôžičky dosiahli rekordne vysokých úrovní. To by mohlo znížiť dopyt po základných materiáloch. Určite je to informácia, ktorú budú investori pozorne sledovať. Je potrebné si uvedomiť, že riziko poklesu cien tu je vždy, aj navzdory býčej nálade a optimistickým očakávaniam trhu.

Čierne zlato získalo nový impulz

Tieto očakávania, spolu s veľmi silnou tohtoročnou zimou majú na svedomí rast cien energií. Ropa Crude otestovala maximá z roku 2009 a vykurovací olej ich dokonca prekonal. Ropa Crude pred 4 týždňami naštartovala 18% rally, vystúpila na nové maximá na úrovni 83,52 USD/barel a potom na trh dorazila korekcia. Stavy zásob v USA s trhom príliš nezakývli, ale nový impulz dalo čiernemu zlatu bez pochyby chladné počasie.

Technicky je cena februárovej ropy WTI silno prekúpená a preto je trh náchylný ku korekcii. Vďaka studenému počasiu je ale prípadný support neďaleko. Prvý môžeme nájsť na úrovni 80 USD, kde vidí férovú cenu v súčasných ekonomických podmienkach taktiež OPEC. Pod touto hladinou je ďalšia podporná úroveň na 76,05 USD. Rezistenciu potom hľadajme na cenách 83 a 85 USD/barel, kde je psychologická úroveň a na 87,10 USD, kde je horná trendová línia.

Koncoročná korekcia prilákala nových kupcov zlata

Zlato začalo minulý týždeň menej presvedčivo ako energetické komodity. Avšak korekcia, ktorá prišla koncom roku 2009, prilákala nových kupcov, a tak sme v minulom týždni videli rast ceny. Než zlato zaútočí na latku vo výške 1200 USD/uncu, musí prekonať rezistenciu na hladine 1142 USD, kde je 50-percentná úroveň návratu práve z poslednej korekcie. Než k tomu dôjde, bude sa pravdepodobne cena zlata pohybovať v pásme medzi 1171 a 1142 USD/uncu.

Zdroj:
TS Saxo Bank
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *