Pondelok 16. decembra. Meniny má Albína

Zníži Fed sadzby už tento týždeň?

Makroekonomika 18.06.2019 | 14:18 0 Komentárov

Hoci by Fed mohol znížiť sadzby už na júnovom zasadnutí, ktoré sa uskutoční v stredu, očakáva sa, že teraz k tomu ešte nedôjde. S najvyššou pravdepodobnosťou sa centrálna banka k tomuto kroku odhodlá až o mesiac neskôr, čo už trh všeobecne očakáva.

Americká centrálna banka a predovšetkým jej šéf, Jerome Powell, sú veľmi kritizované prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý je odporcom politiky zvyšovania sadzieb. Dôvodom je najmä negatívny dopad vyšších sadzieb na akciové trhy. J. Powell by podľa môjho názoru pristúpil na zníženie sadzieb už teraz, no nedôjde k tomu z dvoch dôvodov, ktoré majú politické, či až osobné pozadie.

V prvom rade musí FED a teda predovšetkým J. Powell demonštrovať svoju nezávislosť, teda že koná podľa svojho rozhodnutia a neriadi sa vyhláseniami osoby, ktorá ho do tejto funkcie dosadila. V druhom rade tiež ide o súboj dvoch mocných postáv. Ego J. Powella nedovolí znížiť sadzby ihneď, čím by len demonštroval podriadenosť D. Trumpovi.

Hovorí sa o dvoch prípadne troch zníženiach sadzieb v temto roku. Prezident Trump by určite privítal niekoľkonásobné zníženie, avšak FED bude opatrný. Najväčší vplyv na budúce rozhodovanie jeho predsedníctva o sadzbách budú mať makroekonomické výsledky, najmä dáta z trhu práce a inflácia.

Ak by k zníženiu nakoniec nedošlo, reakcia trhov by bola negatívna. Avšak pravdepodobne nie tak negatívna ako po znovuobnovení obchodného sporu medzi USA a Čínou. Spojené štáty s Čínou vyjednávali už od začiatku roka. Rokovania sa veľmi naťahovali, trhy však boli nastavené na to, že mocnosti sa nakoniec dohodnú. Výsledok aj spolu s následkami poznáme. Ak by FED rozhodol inak, ako sa čaká, bolo by to podobné, ale asi nie až tak dramatické.

Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *