Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Znižovanie ratingu zo strany Moody’s zrazilo euro na kolená

Investície 14.02.2012 | 13:43 0 Komentárov

Euro sa po gréckom hlasovaní o ďalších úsporných opatreniach držalo len ťažko, pretože sa objavili pochybnosti o tom, či je situácia naozaj úplne vyriešená. Opatrné komentáre z úst nemeckého ministra financií W. Schäubleho a predsedu EK J.M. Barrosa, že problémy eurozóny nie sú zďaleka na konci, spôsobili, že EUR prišlo o všetky svoje predchádzajúce zisky. A potom vstúpila na scénu agentúra Moody´s.

Zhoršené vyhliadky pre celý rad krajín EÚ vrátane Rakúska, Francúzska a Veľkej Británie, a skutočné zníženie ratingu Španielska (o dva stupne), Talianska, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Malty (všetky aj s negatívnym výhľadom) zrazili EUR na kolená a mena sa počas ázijskej seansy obchodovala s tendenciou k oslabovaniu. Ázijské burzy tiež väčšinou potvrdzovali všeobecnejšiu averziu voči riziku, ktorá na trhoch panuje.

Okrem EUR sa pozornosť v Ázii sústredila aj na zasadnutie Bank of Japan, pred ktorým sa po včerajšej zlej správe o HDP špekulovalo o ďalších opatreniach zameraných na kvantitatívne uvoľňovanie. BoJ nakoniec splnila to, čo od nej trh očakával. Úrokové sadzby zostali bezo zmeny, došlo ale k navýšeniu fondu na nákup aktív z 55 biliónov na 65 biliónov JPY, pričom všetky tieto dodatočné prostriedky boli vyčlenené na nákup japonských štátnych dlhopisov.

Podotýkame, že nedávnym intervenciám japonského ministerstva financií u USDJPY v posledných štyroch prípadoch predchádzalo ďalšie uvoľňovanie zo strany BoJ a USDJPY po jeho oznámeniach posilnil, rovnako tak ako japonské štátne dlhopisy. S ohľadom na silný domáci dopyt v dôsledku práve prebiehajúcej rekonštrukcie po zemetrasení zachovala BoJ svoj ekonomický výhľad bezo zmien. Vo večerných hodinách európskeho času sa očakáva tlačová konferencia, na ktorú guvernér BoJ M. Širakawa príde so svojimi zatiaľ nezverejnenými komentármi.

Čo sa týka ostatných makrodát, austrálske podniky boli o niečo sebavedomejšie ako v januári; index podnikateľskej dôvery NAB vzrástol z +3 na +4, a to so zlepšením podmienok pre podnikanie na +2 z decembrovej nuly revidovanej nadol v dôsledku novembrového / decembrového zníženia sadzieb.

Najdôležitejšie čísla ukázali, že ceny bývania vo Veľkej Británii za posledné tri mesiace do januára stále klesajú; sezónne očistené bilancie cien domov RICS zostali bezo zmeny na –16%. Hoci boli analytici ohľadom cenového výhľadu na nadchádzajúce mesiace menej pesimistickí, bilancie očakávaných cien domov na ďalšie tri mesiace vzrástli o osem bodov na –15 a dosiahli svoju najvyššiu úroveň za šesť mesiacov. Správa zaznamenala, že oblasť Londýna je voči trendu klesajúcich cien v ostatných častiach krajiny zatiaľ imúnna.

V priebehu seansy sme sledovali vystúpenie J. Williamsa z Fedu. Nechal sa počuť, že ekonomické oživenie je stále ešte nemastné – neslané a že pre Fed je životne dôležité „udržať ventil menovej politiky v otvorenej polohe,“ aby sa trochu rýchlejšie darilo znižovať nezamestnanosť a vracať infláciu späť na úrovne zodpovedajúce ustanoveniam Fedu.

Zdroj: Andrew Robinson, analytik menových trhov Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *