Sobota 29. február. Meniny má Nikto

Zrušenie hotovosti by si vedelo predstaviť až 41 percent Slovákov

Banky 15.01.2020 | 12:35 1 Komentár

Slováci sú pripravení prijímať bankové inovácie. Veľká časť z nich by si dokázala vystačiť len z digitálnymi platbami. Mierny problém je však u obchodníkov, z ktorých nie všetci sú ochotní túto možnosť klientom ponúknuť.

Bezhotovostné platby na Slovensku rástli vlani dvojciferným tempom. Dôvodom boli najmä inovácie slovenských bánk. Najvýraznejším trendom sú digitálne platby. Väčšina bánk na Slovensku totiž vlani zaviedla možnosť platiť prostredníctvom mobilného telefónu, či iných smart zariadení. Je za tým spustenie aplikácii Google pay a Apple pay.

Ako povedal riaditeľ rozvoja produktov a inovácií v spoločnosti Mastercard Luděk Slouka, v minulom roku sa preto „podarilo rozbehnúť digitálne platby vo veľkom“. Tento rok bude podľa neho rast ešte výraznejší.

Mastercard sa tento rok plánuje zamerať na rozvoj akceptačnej siete. Tá je totiž aktuálne prekážkou ďalšie rozvoja. V počte terminálov na počet obyvateľov Slovensko zaostáva za európskym priemerom.

„Malí obchodníci vnímajú platbu kartou len ako niečo, čo je pre nich nákladné,“ hovorí generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný. Firma preto plánuje zavedenie terminálov pre obchodníkov v úvodnej fáze bez poplatkov, aby si obchodníci mohli technológiu vyskúšať. Spoločnosť chce podľa M. Čarného dosiahnuť stav, keď sa mobilné platby stanú bežne dostupné.

Jedna odpoveď na “Zrušenie hotovosti by si vedelo predstaviť až 41 percent Slovákov”

  1. Okolosediaci píše:

    Nemam problem platit bezhotovostne, AK:
    1. banka nebude chciet za taku platbu inkasovat akykolvek poplatok
    2. sa banka zacne spravat voci klientovi ferovo a svoj ZISK rozdeli v pomere 80% klient-20% banka … lebo kurva zaraba na mojich peniazoch!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *