Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Zruší únia sankcie voči Rusku do troch mesiacov?

Najväčšia dánska banka Danske Bank vo svojej analýze predpokladá, že Európska únia nevydrží obchodnú vojnu s Ruskom a do troch mesiacov zruší sankcie na dovoz ruského tovaru. 

„Sme presvedčení, že eskalujúcu obchodnú vojnu nebude dlhodobo schopné znášať ani Rusko, ani Európska únia a Brusel zruší sankcie do jedného, maximálne do troch mesiacov,“ uviedla banka s tým, že podobne aj Rusko ukončí obchodné obmedzenia, ktoré zaviedlo voči Európskej únii.

Banka si totiž myslí, že sankcie, ktoré únia uvalila na Rusko pre konflikt na Ukrajine, nebudú mať na jeho politiku takmer žiadny vplyv. Popularita Vladimíra Putina je doma naďalej veľmi vysoká a zhoršovanie tamojšej situácie pre embargo bude prichádzať iba postupne, takže si to občania nedajú do súvislosti so správou krajiny. Politický tlak na zmenu teda od občanov nepríde. Okrem toho sa Moskva snaží nahradiť výpadok dovozu z únie tovarmi z Ázie a Latinskej Ameriky, čo predstavuje pre Európu riziko trvalého vytlačenia z trhov.

Severské štáty podobne ako Pobaltie doplácajú na embargo vývozu. Najväc z nich Fínsko. Dôvodom je jeho výraznejšie napojenie na ruský trh, tak v oblasti cestovného ruchu, ako aj obchodu a priamych zahraničných investícií. Naopak, nórska ekonomika by v dlhodobom horizonte mohla z konfliktu vyťažiť, a to vtedy, ak sa EÚ bude snažiť nahradiť časť ruského plynu surovinou z Nórska.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial